5 oznaków, że juz trzeba odddać Twój samochód na złomowisko
Twoja żona zaczęła „lubić” jeździć z Tobą na zakupy w ciemnych okularach, z kapturem na głowie i to najlepiej po zapadnięciu zmroku?
Ty niewzruszony jak zawsze po dolaniu codziennej dawki oleju bawisz się w Jamesa Bonda, ruszasz pewnie swoją białą torpedą, pozostawiając za sobą szaroniebieską, śmiercionośną zasłonę dymną. Może jednak jest już dobry moment na zakończenie swojej wieloletniej przyjaźni z autem?
Nie bądź sentymentalny – przecież oddając go na złomowisko, tak naprawdę przedłużasz jego życie i cały jego sens bycia. Skąd wiesz, czy wasze drogi się wtedy nie spotkają jeszcze raz? Recykling działa cuda. Ty – stary Ty, on odmieniony pod postacią metalowego leżaka ogrodowego. Już jest dobrze, możesz się teraz na nim położyć i posłuchać tym razem prawdziwej historii, kiedy powinno się oddać auto na złom.
Wzrastająca cena eksploatacji
Jeśli nie jesteś pasjonatem starych, zabytkowych aut to cena eksploatacji i napraw ma dla Ciebie kolosalne znaczenie. To nic, że części do Twojego auta są w miarę tanie. Niestety wszystko się zużywa i należy się zastanowić, gdzie jest punkt krytyczny, po którym kolejne naprawy już się nie opłacają, o stracie czasu i problemach logistycznych dnia codziennego w czasie napraw nie wspominając.
Przysłowiowym gwoździem do trumny jest poważniejsza awaria na przykład wiążąca się z kapitalnym remontem silnika, planowaniem głowicy lub co gorsza z tzw. „przeszczepem” czyli zamontowaniem nowej jednostki napędowej. Może lepiej kupić coś nowszego, mniej kosztotwórczego? Trzeba zrobić bilans strat i zysków.
Pojedzie czy nie pojedzie?
Ten punkt jest związany z poprzednim, ale tutaj nawet nie chodzi o cenę napraw, tylko o tryb życia z psującym się autem. „Czy nasze auto da radę dojechać do Chorwacji, skoro ojciec jeździł do Bułgarii maluchem?” Nie ma sensu podejmować takiego wyzwania, to nie jest rajd zabytkowych pojazdów, gdzie ludzie robią to z zamiłowania od lat.
Warty podkreślenia jest fakt, że dla starszego auta nie można wykupić ubezpieczenia ASS na wyjazd za granicą. Jeśli ubezpieczyciel wie, że nie jest to warte żadnej ceny, to może jednak coś jest na rzeczy.
Wypadek, zjawiska przyrodnicze, szkoda całkowita
W wyniku zdarzenia losowego takiego jak wypadek może się zdarzyć, że szkoda całkowita rzeczywiście oddaje rzeczywisty stan auta czy raczej wraku. Nie opłaca się wtedy faktycznie żadna naprawa. Z pewnością nie ma takich wątpliwości przy aucie zalanym albo spalonym.
Trochę o ekologii
Ciągle cieknący olej, kopcący diesel, auto kupione z wyciętym filtrem cząstek stałych dpf – to wszystko wpływa negatywnie na jakość życia pod względem ekologicznym. Może warto się zastanowić nad zezłomowaniem starych aut, które bardziej zanieczyszczając atmosferę, zagrażają naszemu życiu i zdrowiu.
Nowsze auta mają zmniejszoną ilość emisji szkodliwych związków. Starymi autami nie wjedzie się także do wielu miast europejskich, gdzie wyznaczone są strefy ograniczające dostęp dla aut niespełniających norm dot. emisji spalin.
Nie używam – zyskuję
Jeśli z jakichś powodów zalega nam na podwórku stare auto albo ogołocona karoseria powinniśmy czym prędzej je zezłomować. Zyskujemy wtedy nie tylko miejsce, ale też otrzymujemy należne pieniądze za oddany wrak. Nie musimy się wtedy martwić, czy wszystko jest załatwione formalnie. Placówka zajmująca się złomowaniem, należycie podejdzie do tematu.
Zdemontuje i posegreguje elementy po to, aby wyselekcjonować materiały zagrażające środowisku, nadające się jedynie do utylizacji. Także oddzieli elementy metalowe, które nadają się do recyklingu.
Nawet 80-90% podzespołów auta nadaje się do ponownego przetworzenia, więc naprawdę warto pod względem lepszego życia na ziemi. Reszta elementów nienadających się do ponownego przetworzenia trafia na wysypisko albo do spalarni.
Nie dość, że po całej transakcji śpisz spokojnie, bo dostajesz pieniądze za złom i nie musisz już płacić OC, to jeszcze za pozostałe miesiące ubezpieczenia ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić ci pieniądze. Na marginesie, bo jesteśmy poważni, kara za nielegalny demontaż samochodu wynosi od 10 do 300 tysięcy złotych.
Jak wygląda złomowanie samochodu?
Po podjęciu kroku dotyczącego zezłomowania swojego pojazdu należy pamiętać o wyborze certyfikowanego punktu złomowania samochodów. Po oddaniu auta na złomowisko, firma wyda odpowiednie zaświadczenie o utylizacji, z którym należy się udać do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania. Na koniec pozostaje powiadomić ubezpieczyciela o tym fakcie.