Aplikacje dla rowerzystów – co wybrać
Ze smartfonów korzystamy dziś właściwie wszędzie i w każdej sytuacji. Czy to poszukując dobrej restauracji, próbując odnaleźć się w nowym mieście czy próbując rozwiązać samodzielnie nieoczekiwany problem, smartfonowe aplikacje zdecydowanie często okazują się najłatwiejszym rozwiązaniem.
Nikogo nie dziwi już chyba fakt, że w sklepie Google Play jak i w App Store na iOS można znaleźć dziś aplikację właściwie na każdą okazję. Wybór jest jednak na tyle duży, że gdy szukamy czegoś „na już” często trudno podjąć skuteczną decyzję. Aby ułatwić życie rowerzystom w potrzebie zebraliśmy więc kilka najlepszych naszym zdaniem aplikacji, z którymi jazda stanie się znacznie przyjemniejsza i lepiej zorganizowana.
Śledź swoje wyniki
Zdecydowanie najpopularniejszą i najszerzej reprezentowaną w sklepach z aplikacjami kategorią są wszelkiego rodzaju mapy i trackery, dzięki którym możemy sprawdzić przebytą trasę, prześledzić konkretne statystyki treningowe czy też dzielić się swoimi wynikami ze znajomymi kolarzami.
Najbardziej rozpoznawalną tego typu aplikacją jest oczywiście Endomondo Sports Tracker, który z małej aplikacji śledzącej dystans i prędkość urósł do rangi w pełni sportowego portalu.
Zdecydowaną zaletą Endomondo jest możliwość wyboru określonej dyscypliny sportowej – wybór będzie miał wpływ na obliczenia, jakie pokaże nam aplikacja po zakończonym treningu. W Endomondo sprawdzimy więc pokonaną na rowerze trasę, która zapisze ją w naszym dzienniku treningowym na stronie endomondo.com, umożliwiając wgląd w kolejne dni i porównywanie własnych osiągnięć treningowych. Endomondo to także wbudowany trener, który motywuje do dalszej pracy i informuje o każdym przebytym kilometrze czy nowym osiągnięciu.
Nieco mniej znaną, ale wśród rowerzystów znacznie popularniejszą aplikacją tego typu jest Strava Cycling, która wykorzystując technologię Google Maps daje dostęp do mapy i dzięki nim pozwala rejestrować pokonane trasy. To jednak nie jedyne jej możliwości. Strava zapisuje przede wszystkim liczbę zarejestrowanych tras, całkowitą sumę pokonanych podjazdów, przebytych kilometrów i całkowity czas spędzony na rowerze.
Nie jest to więc być może typowy trener znany z Endomondo, ale zdecydowanie przydaje się dla tych, którzy chcą szybko i przejrzyście poznać wyniki swojej podróży. Ciekawą funkcją Strava Cycling jest dostępna w aplikacji lista wyzwań, na które użytkownik może się zapisać. Wpisany w aplikację element motywacji jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie potrafią samodzielnie przekonać się do regularnej jazdy rowerem. Wyzwania takie jak pokonanie jak największej liczby kilometrów w miesiącu czy spędzenie na rowerze określonej liczby godzin w tygodniu z pewnością pomagają wypracować własną regularność – kto nie przepada za odrobiną zdrowej rywalizacji!
Nie zgub się w trasie!
GPS i mapy to doskonały sposób, by odnaleźć się na nieznanej sobie trasie i dopilnować, by bezpieczny powrót do domu był możliwy. Wiele osób wyznaczając swoje trasy przejazdu korzysta z wbudowanego właściwie w każdy telefon Google Maps, jednak my zachęcamy do korzystania z aplikacji dedykowanych specjalnie rowerzystom. Dobrym przykładem będzie tu między innymi Cyctastic GPS, który jest typowym asystentem treningu rowerowego. Zapisane w aplikacji trasy pozwalają dobrać tę najbardziej odpowiednią do naszych aktualnych potrzeb, co oczywiście jest znacznie wygodniejsze niż samodzielne poszukiwanie najlepszych ścieżek na mapach Google.
Dodatkowo aplikacja posiada wbudowaną nawigację, a więc nie tylko prowadzi nas po wybranej trasie, ale też w razie potrzeby zaprowadzi do domu, jeśli się pogubimy. Dodatkowe funkcje wyliczania czasu treningu czy liczenia spalonych kalorii z pewnością nie umniejszają przydatności aplikacji. Jak dla nas apka zdecydowanie na plus.
Ekspresowa naprawa roweru
Ciekawą grupą aplikacji dla rowerzystów są wynalazki takie jak Bike Repair. Usterki w trasie zdarzają się właściwie każdemu, jednak nie zawsze wiemy jak sobie z nimi poradzić. Aplikacje pokroju Bike Repair podpowiadają za pomocą praktycznych samouczków i porad jak wymienić dętkę, załatać dziurę, dokręcić śruby w pedałach czy poradzić sobie z naderwaną linką hamulcową. Jeśli nie masz pod ręką serwisu lub możliwości zapakowania roweru w autobus i powrotu do domu, podręczny smartfonowy serwis może okazać się twoją jedyną deską ratunku.
Aplikacji dedykowanych rowerzystom jest dziś naprawdę wiele, co oczywiście cieszy – wgląd we własne treningi czy wirtualna pomoc w razie awarii na trasie z pewnością przydadzą się tym, którzy nie wyobrażają sobie życia bez roweru. Technologia wkrada się nie tylko pod postacią aplikacji ale również pod postacią lepszych akcesoriów dla rowerzystów, przykładem mogą być zaawansowane liczniki rowerowe Wahoo, które oferują dziesiątki niestandardowych rozwiązań, cieszące się coraz większą popularnością.