Auta zdalnie sterowane – marzenie każdego dziecka
Każdy chłopiec za czasów dzieciństwa marzył o własnym „aucie na pilot” – jeszcze kilkanaście lat temu był to produkt ekskluzywny, na który mogli pozwolić sobie nieliczni. Dzisiaj sytuacja wygląda trochę inaczej – modele zdalnie sterowane dostępne są w praktycznie każdym sklepie z zabawkami, a ich ceny zaczynają się już do 20 złotych. Jednak aby móc poczuć prawdziwą moc, musimy zainwestować o wiele większe pieniądze. Modele RC mają wielu pasjonatów, o czym świadczą specjalne kluby oraz zloty fanowskie, na których prezentowane są specjalnie składane pojazdy – są to auta niezwykle drogie, ale zarazem bardzo szybkie i zwrotne. Już za kwotę około 500 złotych możemy zakupić model spalinowy poruszający się z prędkością do nawet 60 km/h – jest to wynik naprawdę imponujący.
Jak działają auta RC?
Skrót RC oznacza z języka angielskiego remote control – czyli układ sterowany zdalnie (przeważnie za pomocą radia). Każda konstrukcja tego typu składa się z nadajnika oraz odbiornika. Pomiędzy nimi nie ma żadnego fizycznego połączenia, ponieważ jest ono nawiązywane za pomocą fal elektromagnetycznych. W przypadku modelu samochodu wystarczy tzw. układ dwukanałowy, czyli odpowiadający za dwie funkcje – szybkość poruszania się modelu oraz jego kierunek. Jest to najprostsza instalacja, która nie sprawdza się w przypadku modeli latających, gdyż do sterowania wymagają one innych, dodatkowych parametrów.
Rodzaje silników
W chwili obecnej producenci modeli RC wykorzystują różnorodne napędy, które różnią się między sobą specyfikacjami oraz szybkością poruszania się.
Najbardziej popularne są napędy elektryczne – wynika to z małych kosztów silników tego typu, dzięki czemu producenci mogą oferować swoje modele w stosunkowo niskich cenach. Charakteryzują się one bardzo dużą mocą. W produkcji wykorzystywane są zarówno silniki szczotkowe jak i bezszczotkowe, chociaż te drugie, ze względu na dużą wagę, są powoli wycofywane. Regulatory obrotów odpowiadają za regulowanie mocy, a tym samym prędkość poruszania się modelu.
Pojazdy z wyższej półki są przeważne wyposażone w silniki spalinowe, które wymagają od użytkownika większych zdolności oraz doświadczenia, ponieważ takie modele są zazwyczaj większe od elektrycznych odpowiedników, a tym samym rozwijają większe prędkości. Montaż silnika spalinowego w modelu RC wiąże się także z większymi kosztami, przez co są to pojazdy droższe – zarówno w cenie produktu jak i kosztach jego eksploatacji.
Obudź w sobie dziecko!
Pojazdy sterowane zdalnie przechodzą obecnie swój renesans. Coraz więcej osób decyduje się na zakup modeli RC. „Przychodzi do nas wiele osób i pyta nas o modele przeznaczone dla dorosłych. Zauważyliśmy ogromny wzrost zainteresowania modelami RC i w większości wypadków to właśnie osoby dorosłe są nimi zainteresowane” – mówi Tomasz Nietarka, właściciel sklepu modelarskiego z Rzeszowa.