Automatyzacja produkcji – jakie korzyści przynosi?
Świat stale się rozwija, a z tym wiąże się również rozwój przemysłu i produkcji.
To sprawia, że inwestorzy muszą na bieżąco monitorować rynek i wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne, które umożliwią osiągnięcie lepszych efektów produkcyjnych i usprawnienie całego procesu produkcji. Optymalizacja procesów produkcyjnych to bardzo ważny element zażądania każdą firmą produkcyjną.
To dzięki temu, możliwe jest uzyskanie optymalnej wydajności i sprawności firmy. Spore znaczenie w tym przypadku ma również automatyzacja produkcji, która znacząco podnosi wydajność i ułatwia cały proces.
To właśnie dzięki rozwojowi technologii, we współczesnych firmach produkcyjnych za większość zadań odpowiedzialne są maszyny, które mogą pracować przez bardzo długi czas nieustannie i jednocześnie zapewniają dużo większą precyzję i powtarzalność wykonywanych czynności.
To sprawia, że automatyzacja produkcji wpłynęła w ogromnym stopniu na rozwój procesów produkcyjnych w firmach na całym świecie.
Czym jest automatyzacja produkcji?
Automatyzacja produkcji to proces mający na celu zastąpienie człowieka maszynami, które przejmują w całości wykonywane przez niego zadania. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju roboty przemysłowe i inne maszyny, które są zaprogramowane w odpowiedni sposób i wykonują określone czynności.
Sprawdza się to bardzo dobrze w przypadkach, gdzie proces produkcji składa się w większości z czynności wymagających dużej siły, precyzji i powtarzalności. Wykonanie tego typu zadań przez ludzi wiązałoby się z zaangażowaniem sporej ilości pracowników, którzy po pewnym czasie musieliby odpocząć, a wtedy cały proces produkcji stanąłby w miejscu.
Dzięki zastosowaniu maszyn produkcja może trwać praktycznie nieustannie, z drobnymi przerwami na czynności serwisowe lub konserwacyjne maszyn. Zastąpienie ludzi maszynami pozwoliło także w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu spowodowanego czynnikiem ludzkim.
Warto pamiętać, że w przypadku automatyzacji produkcji ludzie nadal są bardzo potrzebni w całym procesie. Przejmują oni inne zadania i są odpowiedzialni m.in. za kontrolę jakości produktów lub też monitorowanie pracy maszyn produkcyjnych.
Zalety automatyzacji produkcji
Automatyzacja produkcji ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to bardzo opłacalna inwestycja. Jedną z jej największych zalet jest zwiększenie wydajności, prędkości i dokładności produkcji. Współpraca maszyny i człowieka to bardzo wydajne połączenie, które niesie za sobą wiele korzyści. Czynności, które są monotonne i powtarzalne, dużo lepiej i dokładniej wykonywane są przez roboty przemysłowe.
Człowiek, wykonując takie zadania, szybko się męczy i traci koncentrację, a czasami może popaść w rutynę, czego skutkiem może być np. wypadek podczas pracy lub wykonywanie czynności w niedokładny sposób.
Zastąpienie człowieka maszyną w przypadku takich czynności, sprawia, że produkcja jest zdecydowanie szybsza, a produkty dużo bardziej powtarzalne, co wpływa korzystnie na ich jakość oraz ogranicza straty finansowe spowodowane produktami, które nie przeszły kontroli jakości z powodu niedokładności pracowników.
Automatyzacja produkcji podnosi również bezpieczeństwo. Maszyny mogą być stosowane w miejscach, w których ludzie byliby narażeni na różne czynniki, mogące mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie.
Dlatego w miejscach o dużym stopniu zapylenia, dużym hałasie, wysokiej temperaturze, czy w procesach produkcyjnych, w których wykorzystuje się różnego rodzaju szkodliwe substancje, maszyny z firmy Diko sprawdzą się zdecydowanie lepiej.
Dlaczego warto zdecydować się na automatyzacje produkcji w firmie?
Automatyzacja produkcji może znacząco podnieść wydajność i szybkość produkcji w firmie. Oprócz tego cały proces produkcji może trwać nieprzerwanie, ponieważ maszyny nie potrzebują przerw na odpoczynek. W takiej sytuacji ludzie mogą zajmować się jedynie monitorowanie procesu produkcji i kontrolowaniem działania maszyn, dzięki temu cały proces jest zdecydowanie bezpieczniejszy i bardziej opłacalny.
W firmach stosujących automatyzację produkcji nie ma konieczności zatrudniania dużej ilości pracowników, ponieważ maszyny przejmują część ich obowiązków. Wpływa to znacznie na obniżenie kosztów produkcji i jednocześnie przyspiesza cały proces. Automatyzacja produkcji pozwala również w znaczny sposób podnieść bezpieczeństwo tego procesu.
Ma to szczególnie ważne znaczenie w przypadku czynności, których wykonywanie może być niebezpieczne dla ludzi. Przejęcie przez maszyny tego typu zadań pozwala zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku podczas pracy do minimum.