Bezpieczna instalacja elektryczna w domu

Instalacja elektryczna to podstawa każdego budynku – dobrze zaprojektowana powinna być bezawaryjna oraz bezpieczna. W dzisiejszym artykule wskażemy rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania oraz układania przewodów elektrycznych. Każdy podpunkt jest w tym przypadku kluczowy i powinien zostać uwzględniony w celu stworzenia kompleksowej sieci połączeń.

Wybór kompetentnego instalatora elektrycznego do Twojego domu

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na znalezieniu kompetentnego instalatora, który rzetelnie wykona dla nas powierzone prace. Jak pokazuje doświadczenie wielu internautów – zatrudnienie odpowiedniej osoby nie należy do najłatwiejszych zadań. Pamiętajmy, że instalacja wykonana w niewłaściwy sposób może przysporzyć nam sporo kłopotów, a dodatkowo narazić nas na wysokie koszty naprawy.

Projektowanie instalacji elektrycznych - MBProjekt Warszawa

Odpowiednie rozmieszczenie gniazdek w domu to podstawa.

Warto zaufać firmie, która cieszy się dobrą opinią Na pewno nie warto zatrudniać wujka czy sąsiada, który jest samouczkiem i rzekomo się zna na instalacjach elektrycznych. Najlepiej  wynająć instalatora z polecenia – w takim przypadku warto popytać znajomych, czy znają zaufaną firmę bądź fachowca. W Krakowie firma B&B Instalator systemów elektrycznych oferuje szeroką ofertę usług związaną z instalacjami elektrycznymi w Krakowie. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem, w której pracuje wykwalifikowany personel.

Dobór przewodów w instalacjach elektrycznych

Dobranie odpowiednich przewodów elektrycznych to podstawa – powinniśmy więc zakupić przewody każdorazowo dopasowane do przewidywanego obciążenia instalacji. W przeszłości powszechnie stosowano przewody miedziane o przekrojach 3×1,5 mm2  i 3×2,5 mm2. W dzisiejszych czasach takie rozwiązania mogą okazać się niewystarczające, a to za sprawą pojawiania się odbiorników o coraz większej mocy.

Jeżeli zdecydujemy się na przewody o zbyt mały przekrojach, to może wiązać się z tym nadmierne przeciążenie instalacji i wyłączenie zasilania.

Dobre zaplanowanie instalacji elektrycznej

Pamiętajmy, że każde pomieszczenie w naszym domu będzie spełniało inne cele, z czym wiąże się również inne umiejscowienie gniazdek oraz oświetlenia. Niezbędne jest więc uwzględnienie przeznaczenia danego pokoju na etapie projektowania instalacji elektrycznej.

Zabezpieczenia instalacji elektrycznej

Rozdzielnia elektryczna powinna zostać wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia. Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje zabezpieczeń, które powszechnie stosuje się w polskich domach: przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe oraz chroniące przed porażeniem. W przypadku każdego obwodu, powinien on być chroniony wyłącznikiem nadprądowym, dzięki któremu zapobiegniemy nadmiernego obciążania instalacji. Ilość wyłączników uzależniona jest od ilość obwodów w domu, jednak bardzo ważnym jest, aby do jednego wyłącznika nie podłączać więcej niż 10 gniazdek wtyczkowych, bądź 20 punktów oświetleniowych. Inaczej wygląda sprawa w przypadku urządzeń o dużej mocy – te, ze względów bezpieczeństwa, powinny być podłączane do osobnych obwodów.