Chwytak do ładowarki teleskopowej – kiedy jest pomocny?
W zależności od branży w jakiej wykorzystywana jest ładowarka teleskopowa, zastosowane do niej akcesoria w postaci chwytaków mogą być wykorzystywane przy odmiennych zadaniach. Ich wykorzystanie jest powszechne w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych czy magazynach. Przy wykonywaniu jakich czynności zamontowanie chwytaków będzie niezbędne?
Kiedy potrzebne są chwytaki w ładowarce teleskopowej?
Chwytaki zamontowane w ładowarce teleskopowej są niezbędne w każdym zakładzie produkcyjnym gdzie konieczne jest chwytanie, obracanie, podnoszenie bądź przenoszenie cięższych materiałów lub towarów. Są one przydatne również w magazynach gdzie te wypełnianie tych czynności jest codziennością. Chwytaki mogą, lecz nie muszą posiadać przesuwu bocznego. Podobnie z funkcją obrotu o 360 stopni, która umożliwia dowolne manipulowanie nawet bardzo ciężkimi przedmiotami.
Chwytaki w ładowarce teleskopowej są często stosowane gdy zachodzi konieczność rozładunku palet oraz innych ładunków. Przy wykorzystaniu chwytaków możliwe jest dodatkowe zastosowanie specjalistycznych nakładek, dzięki którym można dodatkowo zwiększyć funkcjonalność tego akcesorium. Mogą być to nakładki do transportu bel, chwytania beczek, kostki brukowej. Wielu producentów owych nakładek w swojej ofercie zaznacza, że dany osprzęt może zostać zaprojektowany lub zmodernizowany niestandardowo, tak aby spełniał oczekiwania indywidualnego klienta.
Chwytaki do bel i bal są powszechnie stosowane w branżach związanych z recyklingiem, przetwórstwem drzewnym czy leśnictwem. Są niezbędnym dodatkiem, dzięki któremu przenoszenie ciężkich i zazwyczaj dużych obiektów nie stanowi większej trudności.
W przetwórstwie papierniczym stosowane są również mniej popularne chwytaki takie jak DURWEN typ PPK. Są to chwytaki dzięki którym możliwy jest transport ogromnych rol papieru. Ten rodzaj chwytaków posiada odpowiednio dobrane ramiona oraz możliwość regulacji ścisku.
Wykorzystanie chwytaków do pracy ładowarką teleskopową jest często stosowane w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, fabrykach i magazynach. Bez nich wiele prac nie mogłoby być w ogóle przeprowadzonych. Ułatwiają one i znacznie przyspieszają pracę, co przekłada się na szybszy proces produkcji i lepszą organizację całego przedsiębiorstwa.
Dodatkowy osprzęt do chwytaków ich jakość
W przypadku wykorzystania chwytaków do ładowarki teleskopowej w odmiennych, niestandardowych zadaniach niekiedy konieczne jest wykorzystanie dodatkowych elementów. W wielu przypadkach niezbędne jest pokrycie chwytaków wulkanizowaną gumą lub ich wyposażenie w obrotnicę. Chwytaki mogą być także dostosowane do konkretnych ładowarek teleskopowych pod Euro złącze – Euro ramkę. Bardzo często osoby odpowiadające za zakup chwytaków korzystają z możliwości ich wykonania lub zmodernizowania na specjalne zamówienie pod konkretne rozmiary.
Zarówno elementy dodatkowo zwiększające funkcjonalność chwytaków jak i same chwytaki stosowane do ładowarek teleskopowych są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które pomimo intensywnej eksploatacji są odporne na zniszczenia. Codzienne użytkowanie chwytaków naraża jest na stały kontakt z negatywnie wpływającymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego ich wysoka jakość jest niezbędna by mogły służyć przez długi czas. Obecnie każdego rodzaju osprzęt musi zostać wykonany zgodnie z unijnymi wymogami. Ponadto muszą one spełniać normy zawarte w certyfikacie CE zawierającym zagadnienia związane z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska.
Obecnie bez wykorzystania ładowarek teleskopowych oraz osprzętu do nich nie byłoby możliwe wykonanie wielu ważnych czynności w każdej fabryce czy zakładzie produkcyjnym. Dzięki nim z łatwością można transportować, obracać i podnosić nawet bardzo ciężkie i duże towary lub materiały, dlatego nic dziwnego że są one stosowane w niemal wszystkich rodzajach przemysłu.