Czujniki ultradźwiękowe

Czujnik jest małym urządzeniem, którego zadaniem jest wykrywanie różnych materiałów oraz substancji. Są one montowane przy wielu różnych miejscach, przedmiotach oraz maszynach. Dzięki ich zaletom, możliwe jest wykonywanie pracy w sposób precyzyjny. Czujniki ultradźwiękowe są w stanie wykryć różnorodne produkty.

Rodzaje czujników ultradźwiękowych

 

  • Ciecze – spożywcze, chemiczne, biologiczne, farby, lakiery, woda, substancje przezroczyste i kolorowe, zostaną wykryte przez każdy czujnik zamontowany w danym pojemniku. Czujniki do wykrywania cieczy, są stosowane w fabrykach, zakładach przemysłowych i w laboratoriach. Czujniki takie znajdują się również w niektórych czajnikach. Wykrywają one, czy w czajniku znajduje się woda.
  • Ciała stałe – czujniki wykrywają je w fabrykach, np. podczas rozlewania napojów do butelek lub farb do pojemniczków. Czujniki wykrywają kolejną serię pojemników/ butelek, a następnie umieszczany jest napój w butelkach. Warto dodać, że czujniki ciał stałych są umieszczane również w samochodach. Dzięki temu, możliwe jest bezpieczne i szybkie parkowanie samochodu.
  • Proszki – mogą się one znajdować w zakładach, w fabrykach oraz w podobnych miejscach. Wielkie zbiorniki np. ze żwirem, piaskiem, ziemią oraz innymi proszkami (np. chemicznymi), są mierzone.
  • Gazy – czujniki mogą wykrywać spaliny. W rurze wydechowej samochodu umieszcza się sondę, a ta pokazuje nam jakie rodzaje gazów znajdują się w silniku.

Trzeba również dodać, że czujniki mają za zadanie nie tylko wykrywać obecność płynów, przedmiotów oraz proszków. Czujniki ultradźwiękowe muszą również wykrywać (i ewentualnie sygnalizować), czy poziom danej cieczy się zmniejsza czy powiększa. Zastosowania czujników ultradźwiękowych są dość liczne. Obecnie, w dobie ciągłego rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu i technologii, użycie czujników wzrasta.

Zalety czujników ultradźwiękowych

 

  • Sprawdzanie i wyczuwanie obiektów i substancji w sposób bezdotykowy,
  • Czujniki ultradźwiękowe świetnie sobie poradzą w każdych warunkach. Mogą nam one zapewnić niezawodność również w przypadku mgły, lekkiego zanieczyszczenia czy kurzu,
  • Obiekt oraz substancja, która jest sprawdzana przez dany czujnik, może mieć jakąkolwiek postać, kształt, kolor lub postać i stan skupienia,
  • Wszelkie właściwości danego obiektu, przejrzystość czy odbijanie światła, nie mają wpływu na działanie i pracę czujnika,
  • Odpowiednie działanie czujnika nawet w przypadku małych obiektów,
  • Lepsze działanie poprzez kształt prostopadłościanu lub cylindra.

Czujniki ultradźwiękowe, które umieszczane są w wielu różnych miejscach, maszynach i narzędziach, mają wiele zastosowań.
Spośród wielu znanych marek, warto wymienić chociażby Balluff i Siemens. Właściwości, zalety i jakość czujników jest najwyższa, dlatego znaczna większość firm korzysta właśnie z oferty tych marek. Obecnie, rodzaje czujników są mnogie. Warto choćby wymienić różnorodne wymiary, wielkości, kształty oraz typy czujników.

czerwone pole

Trzeba również zaznaczyć, że każda czynność może być wykonywana za pomocą innej grupy czujników. Jest to zależne przede wszystkim od umiejscowienia czujnika, zakresu jego działania oraz wytrzymałości. Większa część czujników ultradźwiękowych będzie w stanie wykryć powyżej wymienione elementy z dalekiej odległości. Dodatkowo, w zakres możliwości czujników wchodzą również podanie danych, wytycznych czy współrzędnych.
Ostatnim podziałem czujników ultradźwiękowych, jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najczęściej, są to różne stopy metali i stali. Dziś, dzięki nowoczesnym odkryciom i zastosowaniom w produkcji i technologii, można natknąć się na naprawdę różnorodne tworzywa. Dobrej jakości czujniki są wykonane z mosiądzu, stali, niklu oraz wielu innych. Zastosowanie czujników można dziś spotkać w każdej dziedzinie.