Czy czujnik parkowania jest niezbędny?

Postęp technologiczny w dziedzinie motoryzacji jest ogromy. Z roku na rok tworzone są nowe ułatwienia dla kierowców, a producenci prześcigają się w faszerowaniu swoich samochodów najnowszymi technologiami. Już teraz możemy zakupić samoparkujące auto, ale pojazd z 25-cioma poduszkami powietrznymi. Czy jest to nam niezbędne do poruszania? Oczywiście nie, ale nie ma wątpliwości, że o wiele przyjemniej będzie się nam poruszało nowym samochodem z salonu, niż jego odpowiednikiem z 2002 roku. Postęp pozwala na obniżanie kosztów produkcji niektórych podzespołów, dzięki czemu stają się one powszechne i coraz bardziej zaawansowane technologie wykorzystywane są w samochodach z niższej półki.

Parkuj bez zarysowań

Czujniki parkowania wykorzystywane są w motoryzacji od wielu lat, ale jeszcze do niedawna pojawiały się jedynie z droższych pojazdach z segmentu premium. Obecnie sytuacja uległa zmianie i na auto z takimi sensorami może pozwolić sobie praktycznie każdy. Jak działa czujnik? Jest on montowany w zderzaku w formie małych, okrągłych części, które połączone są z komputerem samochodowym. Czujnik wysyła fale odbijające się od napotkanych nawierzchni. Jeżeli obiekt jest zbyt blisko, to odbite fale wracają do czujnika, który po zarejestrowaniu tej informacji daje znak, że parkujący kierowca powinien uważać bądź zahamować. Najnowsze rozwiązania mają możliwość automatycznego zahamowania auta w celu uniknięcia stłuczki.

parking

Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i proste w swoim działaniu. Zastosowanie prostych czujników zwiększa bezpieczeństwo kierującego i umożliwia uniknięcie stłuczki, która może wiązać się ze sporymi wydatkami. Co łatwo zauważyć – z roku na rok na naszych drogach przybywa pojazdów, ale ciężko dostrzec nowe miejsca parkingowe. Brak miejsc jest szczególnie problematyczny na osiedlach, gdzie w dużych molochach mieszkają setki osób, a ciężko znaleźć jakiekolwiek miejsca do parkowania. Kierowcy są zmuszeni do zostawiania sowich pojazdów miejscach o małej powierzchni, przez co narażają swoje pojazdy na otarcia i zderzenia. Czujniki parkowania minimalizują szanse na tego typu zdarzenia, a tym samym zwiększają naszą pewność za kierownicą i pozwalają na ominięcie stresowych sytuacji.

Czujniki parkowania w twoim aucie!

Stłuczka bardzo często wiąże się z utratą zniżek ubezpieczeniowych, przez co skutki takiego wypadku ciągną się za właścicielem pojazdu przez kolejne lata. Czy można jakoś temu zaradzić? Obecnie w wielu sklepach motoryzacyjnych znajdziemy czujniki parkowania przeznaczone do samodzielnego zamontowania. Są to części stosunkowo tanie  i łatwe w montażu, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród kierowców. Większość modeli można zamontować w dowolnym samochodzie, ponieważ są to podzespoły uniwersalne. Na forach internetowych oraz specjalnych stronach bez problemu znajdziemy poradniki dotyczące montowania czujników parkowania – zachęcamy do zapoznania się z tą tematyką i zgłębienia wiedzy.