Do czego wykorzystuje się folię bąbelkową?

Istnieje wiele sposobów zabezpieczania towarów przed uszkodzeniem w trakcie transportu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest z pewnością folia bąbelkowa, która powstała w połowie XX w. i szybko wypełniła cały rynek.

Obecnie materiał ten jest wykorzystywany w bardzo wielu dziedzinach gospodarki oraz transportu. Folię bąbelkową bardzo często wykorzystujemy również w użytku domowym.

Dzięki niej możliwe jest tanie i łatwe zabezpieczenie delikatnych przedmiotów przed uszkodzeniem na przykład w trakcie transportu. Jednak czym tak naprawdę jest folia bąbelkowa? Jak się ją produkuje i jakie ma zastosowanie?

Czym jest folia bąbelkowa?

Folia bąbelkowa to sprężysty, przeźroczysty i plastikowy materiał wynaleziony w 1957 roku przez dwóch inżynierów Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa. W późniejszym czasie założyli oni firmę Sealed Air Corporation, której najważniejszym produktem była właśnie folia bąbelkowa. Materiał ten zyskał tak wielką popularność, dzięki swoim właściwościom. Folia bąbelkowa charakteryzuje się wyjątkową strukturą.

Zbudowana jest ona z wypełnionych powietrzem pęcherzyków (bąbelków), które rozmieszczone są w regularnych odstępach na całej jej powierzchni. Dzięki takiej budowie folia bąbelkowa ma bardzo dobre właściwości amortyzujące, przez co stała się tak popularnym materiałem wykorzystywanym podczas pakowania towarów przeznaczonych do transportu.

Pęcherzyki sprawiają także, że folia staje się grubsza, bardziej wytrzymała, sztywniejsza, a jednocześnie zachowuje swoją niewielką wagę, co w przypadku transportu jest szczególnie ważne.

Od bardzo dawna folia bąbelkowa znana jest ze swojej oryginalnej wersji, jednak na przestrzeni ostatnich lat powstały różne wersje folii bąbelkowej różniące się od siebie między innymi:

  • wytrzymałością folii,
  • grubością folii,
  • wielkością pęcherzyków.

Dzięki temu możliwe było zastosowanie folii do zabezpieczenia większych i cięższych towarów. Oprócz właściwości ochronnych folia bąbelkowa zapewnia również bardzo dobrą izolację cieplną. Z tego względu świetnie sprawuje się tam, gdzie oprócz zabezpieczenia towaru przed uszkodzeniami, należy także zabezpieczyć go przed utratą ciepła.

Jak produkuje się folię bąbelkową?

Obecnie produkcja folii bąbelkowej jest bardzo łatwa, ponieważ cały proces przebiega w pełni automatycznie. Dzięki temu możliwe jest szybkie i sprawne produkowanie dużych ilości folii bąbelkowej. Cały proces rozpoczyna się od przygotowania niezbędnego materiału, z którego wytwarzana jest następnie folia bąbelkowa. Materiał ten podgrzewany jest do wysokiej temperatury i za pomocą wytłaczania formowany do wymaganego kształtu.

W czynnościach tych biorą udział także głowice wydmuchowe, które formują pęcherzyki (bąbelki). Folia bąbelkowa może mieć kilka warstw, dlatego w kolejnych etapach produkcji poszczególne warstwy łączone są w jeden produkt. W taki sposób wyprodukowana folia bąbelkowa jest następny chłodzona, rozciągana i nawijana na specjalny rdzeń. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości folii bąbelkowej na rdzeniu jest ona odcinana.

Gotowa rolka jest usuwana, a na jej miejsce dostarczany jest nowy rdzeń i cały proces zaczyna się od nowa, podobnie jak w przypadku, gdy produkowany jest papier silikonowy w rolce. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest wyprodukowanie bardzo dużych ilości folii bąbelkowej w krótkim czasie i przy niedużych kosztach.

folia bąbelkowa

Do czego wykosztuje się folię bąbelkową?

Folia bąbelkowa ma bardzo szerokie zastosowanie, a to dzięki jej różnym właściwościom. Podstawowym zastosowaniem folii bąbelkowej jest zabezpieczenie towaru podczas jego transportu. Z tego względu materiał ten jest tak często wykorzystywany np. podczas przygotowywania paczki przed wysłaniem. W takim przypadku folia bąbelkowa może być wykorzystana zarówno do owinięcia paczki, jak i jej wypełnienia.

Dodatkowo dzięki temu, że folia bąbelkowa jest wyprodukowana z plastikowego materiału, nie przepuszcza ona wody, przez co chroni zawartość paczki przed zalaniem i zabrudzeniem. Sporą zaletą folii bąbelkowej jest również to, że nie waży ona zbyt dużo, co jest szczególnie ważne w przypadku przesyłek.

Oprócz tego folia bąbelkowa jest również świetnym izolatorem cieplnym. Mało osób wie, że przy jej pomocy można sprawić, że przygotowane wcześniej jedzenie utrzyma swoją temperaturę przez długi czas. Z tego powodu folia bąbelkowa sprawdzi się idealnie, podczas pakowania dań przygotowywanych na wynos np. do pracy. Dzięki świetnym parametrom izolacyjnym tego materiału zapakowane w taki sposób jedzenie może utrzymać swoją temperaturę nawet przez kilka godzin.