Dobór obiektywu do aparatu w praktyce

Wybór odpowiedniego obiektywu do aparatu jest nie lada wyzwaniem. Producenci obecnie oferują nam ogromną ilość obiektywów różniących się modelem, ceną, mocowaniem oraz szczegółowymi parametrami. Od czego zacząć poszukiwanie idealnego obiektywu dla nas?

Krok 1 – sprawdź producenta

W pierwszej kolejności należy wybrać producenta dodatków, którego oferowane obiektywy będą kompatybilne z naszym aparatem. W przypadku zakupu niepasującego obiektywu możliwe jest zastosowanie rożnego rodzaju przejściówek, jednak należy brać pod uwagę, że mogą one wpłynąć negatywnie na jakość zdjęć i ponadto stanowią dodatkową opłatę. Warto wiedzieć, że obiektywy Canon oraz Nikon pasują tylko do aparatów danej marki. W przypadku zdecydowania się na zakup obiektywu z innej firmy, która specjalizuje się tylko w produkcji akcesoriów, koniecznie należy sprawdzić do jakich aparatów dany obiektyw jest dedykowany. Nie należy kierować się zasadą, że producenci innych, mniej znanych marek oferują gorszy sprzęt. Niekiedy nie różni się on niemal niczym od popularnych, markowych obiektywów, a jego cena jest zdecydowanie bardziej przystępna.

Krok 2-  dobierz ogniskową

Ogniskowa powinna być dobrana pod względem zdjęć jakie planujemy robić. W przypadku gdy pragniemy fotografować krajobrazy, przyrodę, architekturę zdecydujmy się na obiektywy szerokokątne. Dzięki nim będziemy w stanie na jednym ujęciu objąć szeroką przestrzeń bez zniekształceń i niechcianych efektów. Ogniskowa 18mm czy 24 mm pozwoli nam na sfotografowanie kąta kolejno 100 i 75 stopni. W przypadku gdy planujemy robić portrety lub fotografować elementy z bliska wybierzmy ogniskową 85 lub 105 mm. Za najbardziej uniwersalną i wszechstronną ogniskową powszechnie uważa się 35 – 50 mm. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zakupienia obiektywów stałoogniskowych., zwanych potocznie „stałkami”. Wybierając je nie możemy jednak wykonywać przybliżeń – nie możemy zmieniać ogniskowej, „zoomować”. Zaletą obiektywów stałoogniskowych jest ich zdecydowanie niższa cena, większa jasność, mniejsza waga oraz przede wszystkim doskonałość optyczna, dzięki której fotografie nie są zniekształcone.

Dobrze dobrany obiektyw to bardzo istotna kwestia w zakresie wykonywania zdjęć.

Krok 3 – wybierz przysłonę

Przysłona określa jaka ilość światła wpadnie do aparatu podczas robienia zdjęcia. Kupując obiektyw, który umożliwia mocne otwarcie przysłony możemy robić zdjęcia nawet w ciemności bez konieczności używania lampy błyskowej. Jasne obiektywy, które wpuszczają duża ilość światła zazwyczaj są również wyjątkowo drogie. Im jaśniejszy obiektyw tym łatwiej uzyskać dobre zdjęcie. Liczba po symboli f umieszczana na obiektywach informuje nas o najmniejszej liczbie przysłon. Mniejsza wartość oznacza lepszy obiektyw, który uchwyci więcej szczegółów przy słabym świetle. Wartości oznaczające jasność (przysłonę) ułożone są w taki sposób, że każda kolejna oznacza, że na matrycę pada dwa razy mniej światła: f1.0, f1.4, f2.0, f2.8, f4.0, f5.6, f8.0, f11, f16, f32.