Generacja instalacji LPG w fazie lotnej

W obecnych czasach, kiedy technika cały czas idzie do przodu a środowisko jest coraz to bardziej zatruwane, naukowcom udało się pogodzić rozwój i technikę z ochroną środowiska. Otóż technicy wyposażyli najnowsze samochody, które są zasilane zarówno gazem jak i benzyną w specjalne – nowe generacje instalacji LPG w fazie lotnej, co umożliwia sprawne przejście z zasilania gazem na benzynę i odwrotne a także jest niesamowicie przyjazne dla środowiska.

Co to takiego instalacja LPG w fazie lotnej?

Jest to specjalna instalacja która została zaprojektowana do samochodów  posiadających zaawansowane systemy diagnozy układu zasilania benzyną z katalizatorami i sondami lambda które nie przekraczają norm wydzielania spalin do środowiska. Jest to bardzo precyzyjny układ który dozuje odpowiednia ilość gazu dzięki czemu użytkownik nie poczuje różnicy w zasilaniu benzyną czy gazem, ponieważ moc pojazdu, jego przyspieszenie czy przyczepność jest taka sama.

Instalacja LPG jest obecnie jedną z najbardziej kompatybilnych instalacji w fazie lotnej, ponieważ dla użytkownika samochodu jest niemalże niezauważalna poprzez tryb automatycznego przełączania się podczas jazdy.

Jakie wyróżniamy typy instalacji LPG?

Instalacja LPG w fazie lotnej obecnie dostępna jest w trzech wersjach. Pierwsza z nich to wersja dla czterokanałowych silników jakie wykorzystywane są w zwykłych samochodach osobowych typu smart, kolejna to sześciokanałowa do samochodów znacznie większych i cięższych. Ostatnia wersją jest wersja ośmiokanałowa dla dużych, dostawczych samochodów.

Tutaj użytkownik ma szanse sterować także w samodzielny sposób system przełączania z benzyny na gaz i odwrotnie, śledzi ilość gazu w zbiorniku za pomocą miniaturowego panelu sterowania a także ma możliwość śledzenia temperatury w zbiorniku.

Oczywiście dobór instalacji LPG zależy także od cylindrów silnika. Możemy tutaj wyróżnić trzy podstawowe kryteria: silnik 3 cylindrowy, 4,6 i 8 cylindrowy.

Co oznacza stan lotny?

Instalacja zamienia ciecz czyli paliwo w stan lotny czyli gaz który jest odpowiednio dozowany poprzez cienkie wypustki.

Źródło zdjęcia: wikimedia.org