Jak maksymalnie wykorzystać nowoczesne liczniki rowerowe
Nowoczesne liczniki rowerowe przypominają dziś raczej komputery, niż to, co z licznikiem kojarzyło się jeszcze kilka lat temu. Oprócz pomiaru prędkości czy wskazywania czasu, które zwykle służyły wyłącznie podczas treningów szybkościowych, dzisiejsze liczniki mogą naprawdę wiele. Precyzyjne i mocno rozbudowane urządzenia pozwalają dziś na określanie prędkości średniej i maksymalnej, przemierzonego dystansu, ilości spalonych kalorii, zmian w nachyleniu podłoża, a w bardziej zaawansowanych wersjach nawet wyznaczania najbardziej optymalnej trasy dla danego profilu treningu. Jak maksymalnie wykorzystać ich potencjał i jak dobrać licznik do twojego stylu jazdy?
Licznik tradycyjny czy bezprzewodowy
Postęp technologii bezprzewodowej sprawił, że dziś i liczniki rowerowe nie muszą być fizycznie podłączone do roweru. Tu pojawiają się zarówno profesjonalne komputery rowerowe, jak i nawigacje GPS, oferujące pełny zakres udogodnień przydatnych podczas jazdy treningowej i wyczynowej. Liczniki bezprzewodowe to oczywiście rozwiązanie wygodniejsze, choć wymagające znacznie większej dokładności przy ich montażu i konfiguracji. Są przy tym rozwiązaniem droższym, w który nie warto inwestować jeśli dostępne funkcje nie są ci niezbędne. Tradycyjne liczniki przewodowe to w dalszym ciągu mocno obsadzona kategoria na rynku, oferująca dziś równie szeroki dostęp do ciekawych opcji pomiarowych. Jedyne pytanie podczas wyboru dotyczy więc właściwie tylko kwestii kabla podłączonego do magnesów z czujnikiem zamontowanych na kole roweru.
Najważniejsze funkcje nowoczesnych liczników rowerowych
Nawet najtańsze liczniki rowerowe na rynku podają dziś dane takie jak całkowity dystans, średnia prędkość, czas jazdy na rowerze czy czas i data. Opcje takie są jednak wystarczające tylko dla tych, którzy montują licznik raczej z czystej ciekawości – dla profesjonalnego rowerzysty w trakcie treningu dane takie znaczą niewiele bez dodatkowych informacji pozwalających na lepszy opis przejazdu. Z tego też powodu coraz więcej liczników rowerowych to prawdziwe komputery zbierające cały szereg danych na temat ulubionych tras, przebytych kilometrów, nachylenia terenu, czy liczbę kadencji, czyli obrotów koła roweru na minutę.
Jak maksymalnie wykorzystać nowoczesne liczniki rowerowe?
Dobierając licznik do własnych potrzeb i możliwości przede wszystkim przyjrzyj się funkcjom, jakie oferuje ci producent. Niejednokrotnie zbierane przez niego dane nie będą ci do niczego potrzebne, podczas gdy model konkurencji w znacznie niższej cenie da ci wszystko, czego potrzebujesz. Chcąc maksymalnie wykorzystać możliwości nowoczesnych liczników rowerowych skup się na tym, jakie dane mogą zbierać i jakich informacji potrzebujesz do zoptymalizowania swojego treningu. Poniżej podajemy jedynie kilka przydatnych funkcji i możliwości ich wykorzystania.
Pomiar pulsu
Opcja dostępna dziś właściwie w każdym zegarku sportowym, dla rowerzysty może mieć ogromne znaczenie podczas treningu. Dzięki określeniu swojego tętna maksymalnego możesz z powodzeniem określić swoją wydolność na trasie i ocenić, czy twój wysiłek był tlenowy, czy też beztlenowy. W przypadku poważnego planowania treningów i optymalizowania swoich osiągów koniecznie zainwestuj w licznik, który da ci możliwość wykonywania takich pomiarów dość precyzyjnie i będzie zbierał dane z kolejnych treningów w formie wykresów lub przekazywał je do docelowej aplikacji podsumowującej trening w twoim imieniu.
Pomiar wysokości i nachylenia terenu
Przejazdy treningowe nie powinny należeć do najłatwiejszych – w końcu to na nich dopracowujesz swoją formę i wyrabiasz kondycję istotną podczas całego sezonu. Możliwość pomiaru nachylenia terenu i kilometrów pokonanych na podjazdach i zjazdach pozwala na bardziej precyzyjne planowanie trasy i dopasowywanie jej do swoich potrzeb. Dobre liczniki rowerowe łączą tę opcję z wbudowanymi mapami, zaznaczając pokonaną trasę i przypisując jej odpowiednie współczynniki trudności. Wiele z nich oferuje także możliwość bieżącego sprawdzenia wysokości, na jakiej się znajdujesz oraz alarmowania w przypadku zbyt wolnej jazdy, motywując do zwiększenia tempa i poprawienia rezultatów na danej trasie. Jednym z najciekawszych rozwiązań są liczniki Wahoo, które cechują się bardzo wysokim poziomem zaawansowania technologicznego. Więcej na ich temat możecie przeczytać w nowym artykule dedykowanym ich historii oraz przeznaczeniu na blogu sklepu PM Bike.
Dedykowana aplikacja i programowalny wyświetlacz
Najważniejszą z punktu widzenia nowoczesności liczników funkcją jest oczywiście możliwość bezprzewodowego połączenia ich z dedykowaną aplikacją, która nie tylko zbiera i podsumowuje wszystkie dane o twoich przejazdach, ale też pozwala na programowanie ekranu licznika i dostosowywanie go do twoich potrzeb. Widzisz to, czego potrzebujesz, a pozostałe informacje sprawdzasz w telefonie, oszczędzając w ten sposób nie tylko czas poświęcony na klikanie w poszukiwaniu odpowiednich informacji w trakcie jazdy, ale też akumulator licznika obciążony proporcjonalnie do ilości obsługiwanych czujników.