Jaki kominek wybrać do salonu w skandynawskim stylu?
Wnętrza w stylu skandynawskim zdecydowanie przypadły do gustu także mieszkańcom innych części świata, w tym też Polski. Minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo ciepłe i przytulne salony z pewnością wpisują się w zimowy klimat, gwarantując przyjemną atmosferę na wszystkie długie, zimowe wieczory. Nieodłącznym elementem wystroju salonów w stylu skandynawskim, jak i w ogóle współczesnych salonów w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach wydają się być jednak kominki. To właśnie widok skrzącego się ognia i emitowane przez niego ciepło gwarantują ten niepowtarzalny, przytulny klimat, do którego tak tęskno człowiekowi w trakcie grudniowej podróży autobusem do pracy czy kilku godzin spędzonych w wychłodzonym biurze. Jaki kominek wybrać do salonu w skandynawskim stylu, by prawdziwie oddać charakter pomieszczenia i wpisać się w reguły skandynawskiego designu?
Salon w domku jednorodzinnym
Wolnostojące, czy też w zabudowie szeregowej – domki jednorodzinne są dziś w większości przypadków przystosowane do obsługi kominków w salonach i umożliwiają montaż wkładów odpowiadających stylistyce pomieszczenia. W przypadku takiej zabudowy możliwości wyboru kominka będą oczywiście niezwykle szerokie, gdyż mamy tu zarówno tradycyjne kominki z wkładem powietrznym, niezwykle wydajne kominki z płaszczem wodnym, jak i wszelkiego rodzaju piece wolnostojące, które przeżywają w ostatnich latach swój renesans.
Jak dobrać kominek do stylu skandynawskiego? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że styl skandynawski stawia przede wszystkim na chłodną stylistykę wnętrza kontrastującą z ciepłem ognia. Kominek nie może być tu więc schowany całkowicie – ogień musi rzucać się w oczy i nawet sam wkład ma sprawiać wrażenie ciepła. W modnych skandynawskich wnętrzach, w których królują dziś biel, szarości i wszelkie stonowane kolory ziemi, masywna obudowa kominka zbudowana z kamienia będzie doskonałym dopełnieniem całej aranżacji. Obudowy kominków mogą być tu więc z ciemnego granitu lub jasnego kamienia, choć oczywiście równie dobrze sprawdzą się w bardziej industrialnej, żeliwnej wersji. Generalna zasada, jaką należy się kierować, to wspomniana już zauważalność ognia – im większy i bardziej widoczny kominek, tym lepiej.
Biokominek wiszący
Przyglądając się całemu trendowi aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim nie trudno zauważyć, że rządzi tu przede wszystkim minimalizm, prostota i elegancja. Choć Skandynawowie lubią ogień i zawsze znajdą miejsce dla kominka w swoich salonach, zdecydowanie nie zaakceptują bardzo rustykalnych, ceramicznych czy kamiennych pieców przypominających te sprzed 20-30 lat. Wiemy już, że doskonale sprawdzą się tu kominki z płaszczem wodnym, które zapewnią doskonałe ogrzewanie całego domu. Ich wadą, podobnie jak w przypadku tradycyjnych pieców powietrznych czy też wolnostojących pieców na gaz czy drewno jest jednak generowanie dymu, który po czasie może odbić się niekorzystnym odbarwieniem nieskazitelnie białych ścian i generalną potrzebą częstego sprzątania okolicy kominka. Problemem może okazać się też samo jego zamontowanie – choć wspomnieliśmy, że kominki sprawdzą się dziś w praktycznie każdym domu jednorodzinnym, nie warto zapominać że często marzą o nich także właściciele mieszkań w blokach. Co zrobić w momencie, gdy montaż tradycyjnego kominka jest po prostu niemożliwy? Jeśli nie chcesz bawić się w regularne czyszczenie wkładu kominkowego i preferujesz bardziej czyste, a czasem nawet bardziej stylowe rozwiązania, biokominki wiszące będą idealnym rozwiązaniem wpisującym się w ideę stylu skandynawskiego.
Biokominki wiszące to nic innego, jak paleniska napędzane specjalnym paliwem na bazie alkoholu. Ich produktem ubocznym jest para wodna i dwutlenek węgla, dlatego też nie ma tu konieczności stosowania specjalnych kominów odprowadzających spaliny. Biokominki, choć wyglądają niepozornie, w dalszym ciągu generują wystarczająco ciepła, by z powodzeniem dogrzać salon i dodać mu odrobiny ciepła domowego ogniska. Jednocześnie jednak ich prostota i minimalizm, a z drugiej strony ogromne możliwości aranżacyjne dają doskonałe pole do montażu. Biokominek wiszący można zamontować na niemalże każdej ścianie i wkomponować go w każdy styl wnętrza. Obudowany szkłem, kamieniem, czy żeliwem z łatwością dopasuje się do stylu skandynawskiego i uzupełni wystrój wnętrza o mocno widoczny akcent ognia, który doceni dziś każdy domator.