Jakie technologie są wykorzystywane podczas tworzenia wizualizacji mebli?

Branża meblarska staje się coraz bardziej wymagająca jeśli chodzi o prezentowanie swoich produktów. Obecnie nie ma potrzeby wysyłania mebli do studia fotograficznego, wystarczy u projektanta zamówić wizualizację, która w realistyczny i nowoczesny sposób będzie promowała produkty, co przekłada się na wzrost sprzedaży wyrobów meblarskich.

Znaczenie wizualizacji w branży meblarskiej

Realistyczne wizualizacje mebli stanowią nieodłączną część strategii marketingowej, ponieważ dzięki nim można zobaczyć coś więcej niż tylko kolor, kształt i rozmiar produktu. Wizualizacje umożliwiają skupienie się na szczegółach takich jak: łączenia, szwy, elastyczność obicia, solidność wykonania i wielu innych detalach. Ciekawe i realistyczne umożliwiają zdeklasowanie konkurencji i sprawią, że wzrasta sprzedaż konkretnych produktów. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w strategii marketingowej branży meblarskiej spowodowało szybkie i sprawne opracowanie oferty producentów mebli.

Poza tym jakość tejże oferty jest zdecydowanie wyższa pod względem realizmu przedstawianych produktów, a technologia 3D stworzyła nowe możliwości tworzenia skutecznej kampanii marketingowej i promowanie zarówno producentów, ich marki, jak i wyrobów. Realizm wizualizacji pozwala skutecznie i niezwykle korzystnie zaprezentować nie tylko meble miękkie z wygodnymi obiciami, ale również wykonane z drewna lub metalu. Efekt końcowy zawsze musi zrobić na kliencie wrażenie, zachwycić go i w ten sposób przekonać do kupna produktu.

 

Jak powstają wizualizacje mebli?

Nowoczesne technologie i specjalistyczne programy wykorzystywane do tworzenia wizualizacji stwarzają grafikom komputerowym nowe możliwości, a jednocześnie ułatwiają pracę. Wykonanie wizualizacji produktu jest procesem skomplikowanym, wymagającym dużego nakładu pracy i opierającym się na nieustannej współpracy z klientem. Jej celem jest stworzenie wizji, która będzie spełniała oczekiwania producenta. Wszystko zaczyna się od pomysłu na ciekawy, oryginalny sposób prezentacji mebla, wymagający od projektanta kreatywności i inwencji twórczej. Tworzenie wizualizacji pojedynczych mebli nie należy do prostych zadań.

meble

Oprócz realistycznego wyglądu mebla projektant musi również posiadać umiejętność przedstawienia na ekranie komputera jego elementów charakterystycznych  i walorów, w celu zobrazowania rzeczywistego obiektu przy zachowaniu jego kształtu, wielkości, koloru, struktury materiału, z jakiego został wyprodukowany w taki sposób, aby zadowolić nie tylko producenta, ale także zachwycić potencjalnego klienta. Ogromną rolę odgrywają tu również szczegóły w postaci oświetlenia, czy innych elementów, pojawiających się we wnętrzu, aby tworzyły one z meblem spójną i harmonijną całość.

Taka wizualizacja doskonale spełni swoje zadanie przy tworzeniu stron internetowych producentów mebli. Celem nadrzędnym każdej z nich jest uniwersalny projekt przygotowany na potrzeby rynku i spełniający wymagania potencjalnych klientów.

Specjalistyczne programy wykorzystywane do tworzenia wizualizacji mebli

 

Trójwymiarowej wizualizacji mebla nie można przygotować bez użycia specjalistycznego programu komputerowego, który jest podstawowym narzędziem pracy każdego grafika komputerowego. Pierwszy krokiem, po rozmowie z klientem i ustaleniu odpowiedniego sposobu prezentacji obiektu oraz jego detali, w taki sposób, aby na pierwszym planie uwidocznić wszystkie jego cechy, jest stworzenie go jakby od nowa na ekranie komputera, a następnie modyfikowanie, wskazywanie elementów charakterystycznych i ozdabianie. Jest to baza, bez której niemożliwe jest przygotowanie wizualizacji nie tylko pojedynczego obiektu, ale także całych ich zestawów.

wizualizacja mieszkania

Takie możliwości daje program 3DS Max, przy pomocy którego można stworzyć nie tylko grafikę 3D, ale także animację. Po narysowaniu obiektu projektant przy pomocy różnych funkcji reguluje go i modeluje, uzyskując w ten sposób projekt profesjonalny, ciekawy, oryginalny i spełniający wymagania nie tylko producenta, ale również klienta.

Niezwykle często obraz poddany jest renderowaniu w celu dobrania odpowiedniego oświetlenia obiektu, wycieniowania go i w ten sposób urealnienia wizji. Temu służą programy do tworzenia wizualizacji aranżacji całych wnętrz.

Poszczególne obiekty uzyskują wtedy cechy realnie istniejącego produktu, czy elementu wnętrza. Klient, oglądając taką wizualizację mebli, odbiera ją jako niezwykle realistyczną, przedstawiającą rzeczywisty obraz. Ma to ogromny wpływ na podjęcie przez niego decyzji zakupie produktu. Innym programem jest Substance Painter służący uzupełnieniu obrazu 3D o dodatkowe elementy mebla, trudne do uzyskania w podstawowych programach, służących tworzeniu trójwymiarowych obrazów.

Dzięki profesjonalizmowi, kreatywności projektantów powstają oryginalne i ciekawe grafiki 3D, dzięki którym branża meblarska zwiększa swoją sprzedaż.