Jakie urządzenia mogą być zasilane z instalacji fotowoltaicznej?

Obecnie świat coraz bardziej nastawiony jest na ekologię. Nie dziwi więc fakt, że odnawialne źródła energii generują coraz większe zainteresowanie zarówno ze strony osób prywatnych jak i dużych przedsiębiorstw.

Nie tylko aspekt ekologiczny wpływa w tak dużym stopniu na popularyzowanie tego typu rozwiązań, ale również korzyści ekonomiczne z tym związane.

Obecnie największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, które jeszcze do niedawna kojarzone były wyłącznie z dużymi elektrowniami słonecznymi. Jednak obecnie każdy w swoim domu może posiadać własną, niewielką elektrownię słoneczną, która będzie produkowała energię elektryczną na użytek domowy.

Rozwiązanie to sprawiło, że wiele osób już teraz korzysta z fotowoltaiki i tym samym czerpie wiele korzyści finansowych, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Działanie instalacji fotowoltaicznej jest dość proste i opiera się na zjawisku fotowoltaicznym. Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, na podstawie tego zjawiska zamieniają promieniowanie słoneczne padające na ich powierzchnię na prąd stały. Do zasilenia domowych urządzeń i innych celów, potrzebny jest nam prąd zmienny.

Dlatego też prąd stały wytworzony przez ogniwa transportowany jest następnie do falownika, który zmienia go w prąd zmienny. Dzięki temu można w pełni korzystać z energii elektrycznej wyprodukowanej dzięki fotowoltaice, tak samo jak z energii zakupionej od dostawcy.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że panele fotowoltaiczne wyprodukują więcej energii, niż w danym momencie jest nam potrzebne, zostanie ona wysłana do sieci energetycznej, skąd będziemy mogli ją pobrać w późniejszym czasie przy zachowaniu odpowiedniego współczynnika odpustu.

Do czego może być wykorzystywana energia elektryczna wyprodukowana dzięki fotowoltaice?

Energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może być wykorzystywana do tych samych zastosowań jak energia zakupiona od dostawcy. W związku z tym dzięki fotowoltaice możemy zasilić wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne znajdujące się w domu np.:

  • lodówkę,
  • telewizor,
  • komputer,
  • pralkę,
  • zmywarkę,
  • kuchenkę,
  • piekarnik elektryczny.

Prąd produkowany przez fotowoltaikę dostarczany jest również do wszystkich gniazdek w domu, a także służy do zasilania oświetlenia. Oprócz tego instalacja fotowoltaiczna może być znakomitym źródłem energii dla elektrycznego ogrzewania centralnego.

Jest to rozwiązanie często nieopłacalne z racji wysokich cen prądu, jednak w sytuacji, gdy dysponujemy odpowiednio mocną instalacją fotowoltaiczną, ogrzewanie domu przy zastosowaniu energii elektrycznej jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, które jednocześnie jest w pełni ekologiczne, ponieważ energia elektryczna wytwarzania jest ze źródła energii odnawialnej, jakim jest słonce.

Oprócz tego, na całym świecie samochody elektryczne stają się obecnie coraz bardziej popularnie. W Polsce pojazdy tego typu nie są jeszcze tak często spotykane na ulicach, ale trend ten powoli się zmienia. Dlatego też fotowoltaika to znakomite źródło energii elektrycznej, które może zostać wykorzystane również w celu ładowania tego typu samochodów.

Wszystko to sprawia, że fotowoltaika może zapewnić pełne pokrycie zapotrzebowania energetycznego domu, co sprawia, że stajemy się całkowicie uniezależnieni od dostawcy energii i tym samym stale rosnących cen prądu.

instalacja fotowoltaiczna

Czy fotowoltaika zapewni wystarczającą ilość prądu?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku są na tyle wydajne, aby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej do pokrycia zapotrzebowania domu. Obecnie dzięki rozwojowi technologii, panele fotowoltaiczne charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i sprawnością.

To sprawia, że pokrycie zapotrzebowania domu na energię jest bardzo proste do osiągnięcia. Jednak, aby tak się stało, należy dobrać odpowiednią moc instalacji. W tym celu przeprowadza się audyt fotowoltaiczny, które celem jest wybranie odpowiedniej mocy instalacji, a także miejsca jej montażu.

Podczas audytu specjalista analizuje zużycie energii elektrycznej w danym domu, dokonuje oględzin dachu, jeśli jest to docelowe miejsce montażu paneli fotowoltaicznych, a także przeprowadza wywiad z właścicielem nieruchomości, na temat tego czy planuje on jakieś zmiany mogące wpłynąć na zużycie prądu w jego domu.

Audyt fotowoltaiczny oprócz określenia niezbędnych parametrów instalacji fotowoltaicznej, pozwala również określić przybliżony czas, w jakim koszty inwestycji zwrócą się w całości.