Płyta fundamentowa – technologie w budownictwie
Płyta fundamentowa musi być koniecznie wykonana w przypadku budowania każdego domu. Stawianie budynku wymaga obecności odpowiednio dobranych fundamentów – dzięki nim dom nie zapadnie się w ziemię. Dlatego sam proces budowy domu może trwać dość długo. Warto wiedzieć, że jest parę rodzajów fundamentów, jednak warto wymienić dwa najbardziej popularne – ławę oraz płytę fundamentową. Wiele panuje opinii na obie alternatywy, jednak wciąż zarówno płyta, jak i ława mają swoich wielbicieli. Warto jednak dodać, że płyta fundamentowa została spopularyzowana ostatnimi czasy, co wpływa bardzo korzystnie na działkę i budynek. Płyta fundamentowa jest nie tylko prosta do zbudowania. Proces jej stawiania trwa krótko, co jest bardzo ważną zaletą. Stawianie domu bowiem jest dość długim i żmudnym procesem, gdzie każdy szczegół należy uważnie obserwować. Dodatkowo, wykorzystanie płyty fundamentowej wpływa pozytywnie na naszą budowlę – według wielu znawców, płyta jest o wiele bardziej praktyczna i wytrzymała. Wykonanie podłoża jest dość skomplikowanym procesem, jednak stawianie płyty fundamentowej stanowi kolejny, prostszy krok.
Płyty fundamentowe – jak wykonać odpowiednie podłoże?
Przygotowywanie podłoża pod postawienie fundamentów jest pracą żmudną, jednak konieczną do wykonania. Przy każdym kolejnym kroku należy bacznie obserwować podłoże. Każda czynność w tym zakresie musi zostać wykonana należycie. Pierwszym krokiem jest przygotowanie ziemi na stawianie podłoża. Należy bowiem zamieścić w nim instalacje. Jest ona zasypywana żwirem oraz specjalną posypką z piasku. Kolejnym krokiem jest przykrycie żwiru specjalnym styropianem, który w tym przypadku pełni również rolę termoizolacji. Przy stawianiu podłoża pod płytę, ważne jest uważne wrócenie uwagi na warunki glebowe oraz środowiskowe panujące w danym miejscu. Przygotowanie podłoża często bowiem będzie wymagało zastosowania nieco droższych i bardziej wytrzymałych materiałów. Odpowiednie podłoże zatem musi być po kolei zaprojektowane. Fachowcy, lub osoby zajmujące się kładzeniem podłoża, muszą znać doskonale każdy krok, który trzeba wykonać w celu uzyskania idealnego podłoża pod płytę fundamentalną.
Czas wykonywania płyty
Przy wyborze podłoża i typu fundamentu, warto wiedzieć na jakie koszta mamy się przygotować. Dodatkowo, nie można pominąć spraw czasowych – kładzenie płyty fundamentowej nie powinno trwać dłużej niż tydzień. Jest to jednak z wielu zalet tego typu podłoża. Często termin ten może ulec zmianie, jeśli zadanie to powierzymy wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Ważne jest również schnięcie płyty w całej procedurze. Czas schnięcia powinien wynosić około dwóch tygodni. Zapewnia to bowiem przygotowanie trwałej masy pod płytę. Niekiedy jednak prace te mogą zostać opóźnione lub przyspieszone – duży wpływ bowiem ma decyzja kierownika budowy. Czas wykonywania płyty fundamentowej jednak nie jest długi, więc warto wybrać tę opcję.