Płyty fundamentowe vs fundament palowy

Żadna budowla nie jest w stanie powstać bez odpowiedniego fundamentu. Podłoże, na którym stawiane są dziś zarówno domy jednorodzinne, jak i bloki, apartamentowce, wieżowce, czy wszelkie budynki użytku publicznego musi spełniać odpowiednie normy budowlane i stanowić stabilną, wytrzymałą podstawę dla stawianego na nim budynku. Z tego też powodu metody i techniki budowania fundamentów są nieustannie rozwijane, obejmując dziś nie tylko fundamenty tradycyjne, ale też pełne płyty fundamentowe oraz fundamenty palowe. Kiedy stosuje się wspomniane warianty fundamentowania?

Płyta fundamentowa

Zgodnie z tym, na co wskazuje nazwa, płyta fundamentowa to gruby, jednolity fundament wkopywany w działkę na której ma stanąć dom. Płyty przygotowuje się zgodnie z zaplanowanym kształtem budynku, co już samo w sobie stanowi ogromną zaletę – wykonanie domu o bardzo nieregularnych, kanciastych kształtach jest tu znacznie łatwiejsze, niż w przypadku fundamentów tradycyjnych. Tym, czym jednak płyta wyróżnia się najbardziej jest jej jednolita, jednoczęściowa konstrukcja pozwalająca na równomierne rozłożenie ciężaru ścian nośnych domu. W jakich sytuacjach staje się to atutem? Przede wszystkim tam, gdzie grunt na jakim będzie stawiany budynek nie należy do najbardziej stabilnych czy przepuszczalnych gatunków podłoża, narażając dom nie tylko na osunięcia się i spowodowane nimi pękanie ścian, ale też większą wilgoć czy mocne uciekanie ciepła z budynku. Płyty sprawdzają się tu niezawodnie. Jak działają?

Decydując się na płytę fundamentową warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Termico, która doskonale radzi sobie nawet z bardziej wymagającymi projektami.

Ściany nośne budynków niosą ze sobą określone obciążenie. Na słabym gruncie obciążenie to, rozkładające się na tradycyjnych fundamentach stosunkowo nierównomiernie może mieć poważne konsekwencje w momencie, gdy grunt stanie się luźniejszy lub też się osunie. W przypadku płyty fundamentowej całe obciążenie domu rozkłada się równomiernie na znacznie większej powierzchni płyty, która dodatkowo chroni ściany przed osuwaniem się – w momencie poluzowania się terenu możliwe jest osunięcie się całej płyty, ale nie pojedynczych fundamentów podtrzymujących daną ścianę.

Fundamenty palowe

Podobnie jak omówione wyżej płyty, fundamenty palowe to przede wszystkim rozwiązanie przeznaczone dla budynków stawianych na stosunkowo słabym i niestabilnym podłożu. Tu jednak ich zadanie jest znacznie trudniejsze, gdyż fundamenty palowe stosowane są przede wszystkim w miejscach, gdzie konieczne jest przeniesienie dużych obciążeń skupionych na głębsze i bardziej wytrzymałe warstwy gruntu. W przeciwieństwie więc do płyt, które można wkopać na zaledwie 50 cm w ziemię i stworzyć solidną podstawę domu, fundamenty palowe schodzą znacznie głębiej. Jest jednak ku temu powód.

Fundamenty palowe stosowane są podczas budowy dużych obiektów budowlanych – wieżowców, bloków mieszkalnych czy wysokich apartamentowców. Jednocześnie wykorzystuje się je też tam, gdzie konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie i osadzenie budynku na głębszych partiach gruntu, spotykane przede wszystkim w obiektach budownictwa hydrotechnicznego i morskiego, a nawet przy budowie mostów.

Kiedy płyta, kiedy fundament palowy?

Choć obydwa rozwiązania mają spełniać zadanie wspierania budynków na słabych i niestabilnych podłożach, ich zastosowania w rzeczywistości znacząco się różnią. Na płycie nie zbuduje się raczej podpory dla mostu czy ogromnego wieżowca mieszkalnego, za to można wykorzystać ją przy mocno ograniczonej czasowo budowie domku jednorodzinnego. Analogicznie, fundamenty palowe w budownictwie stosunkowo lekkim nie mają większego sensu, bo można zastąpić je właśnie tańszą płytą. Tam, gdzie jednak podłoże będzie bardzo wymagające, a sam budynek wywiera ogromny nacisk na fundament, palowanie okazuje się być niezastąpione.