Programowanie dla najmłodszych
Obecnie coraz większym trendem staje się nauka programowania wśród dzieci. Szkoły na całym świecie wprowadzają ją do swoim programów. Pojawia się również coraz więcej prywatnych szkół, które oferują płatne szkolenia dla najmłodszych. Dlaczego nauka kodowania jest obecnie tak modna?
Żyjemy w czasach szybkiego postępu technologicznego – każdego dnia docierają do nas wieści o nowych odkryciach i postępach. Tak szybki rozwój przekłada się na praktycznie każdy aspekt życia – zarówno pracę, naukę jak i sposoby spędzania wolnego czasu. Jest to szczególnie ważne z zawodowego punktu widzenia, ponieważ otwiera nowe możliwości i ścieżki rozwoju kariery.
Czy programować może każdy?
Programowanie przez wielu uznawane jest za niezwykle skomplikowane oraz trudne. Przecież każdy z nas oglądał filmy, w których programiści wpisują skomplikowane sekwencje tekstu. Wystarczy z resztą spojrzeć na obraz programisty w filmach i serialach – nerd w okularach bez zdolności integracji ze społeczeństwem. A jak jest w rzeczywistości? Co prawda tworzenie skomplikowanych aplikacji wymaga odpowiedniego zaplecza i wiedzy, ale sam proces nauki programowania nie wymaga specjalnych zdolności. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób w młodym wieku zaczyna kodować.
Programowanie a rozwój
Jak wskazuje wiele badań, nauka programowania niesie za sobą wiele korzyści rozwojowych. Uczniowie uczęszczający na dodatkowe kursy wyróżniają się o wiele lepszymi zdolnościami poznawczymi oraz umiejętnościami logicznego rozwiązywania problemów. Programowanie wpływa na rozwój kreatywnego myślenia, co jest szczególnie ważną zdolnością w dzisiejszych czasach. Dzieci posiadają duże zdolności przyswajanie wiedzy od najmłodszych lat, co warto wykorzystać.
W związku z nauką programowania poprawie ulegają również zdolności metapoznawcze, czyli odpowiadające za samokontrolę i zdolności samodzielnego uczenia się.
Kreatywność
To właśnie rozwój kreatywności jest największą zaletą nauki programowania od najmłodszych lat – pojęcie podstaw programowania pozwala wyrażać swoje myśli i uczucia w postaci animacji, obrazów interaktywnych czy gier. Duże efekty zapewnia stosowanie łatwego i intuicyjnego języka programowania – dobrym przykładem jest język Scratch, który w swojej mechanice podobny jest do kloców LEGO. Zastosowanie takiej mechaniki przekłada się na zainteresowanie dzieci i chętną naukę nowych funkcji. Jest to więc idealne połączenie nauki i zabawy.
Nauka programowania pozwala także na lepsze zrozumienie otaczających nas technologii. Pozwala to na lepsze odnalezienie się w świecie przepełniony nowinkami technologicznymi. Dobre poruszanie się po programach oraz zrozumienie zasad ich funkcjonowania daje przewagę nad innymi pozwala na świadome i bezpieczne korzystanie z nich.