Rękawice ochronne na zimę, czyli garść porad o rękawicach ocieplanych

Praca w jesienno-zimowych okresach roku, gdy temperatura znacząco spada może być dość uciążliwa. Ochrona dłoni musi być wówczas odpowiednio dopasowana by nie tylko zapewnienie zabezpieczenie przed powszechnymi urazami, otarciami czy kontuzjami, ale jednocześnie rękawice ochronne koniecznie muszą zapewnić ciepło i komfort. Czym charakteryzują się rękawice ochronne na zimę i jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

 

Charakterystyka rękawic ochronnych na zimę

Rękawice ochronne na zimę zazwyczaj posiadają dodatkowe warstwy materiału. Najprostsze modele to te z drelichu, który od środka dodatkowo jest pokryty warstwą ocieplającą. Warstwa ta ma zapewnić ciepło, ale jednocześnie nie powodować przegrzania, podrażnienia skóry dłoni i przepuszcza powietrze.

Warstwa ocieplająca wykorzystywana przy produkcji rękawic ochronnych na zimę może być wykonana z przędzy akrylowej, elementami skórzanymi, lateksowymi, neoprenowymi czy z PCV. Często spotykane są rękawice wykonane z dzianiny wzmacniane gumą bądź sztucznym tworzywem jakim jest min PCV. Rękawice ochronne na zimę występują w wielu różnorodnych modelach.

Różnią się nie tylko wykorzystanymi materiałami, ale również min grubością, fasonem, długością ściągaczy przy nadgarstku. Parametry rękawic ochronnych na zimę opisuje norma EN-511.

 

Zastosowanie rękawic ochronnych ocieplanych

Rękawice ochronne na zimę mogą być stosowane podczas wielu różnorodnych działań w niskich temperaturach. Mogą stanowić element tymczasowy i mogą być wykorzystywane tylko przy spadku  temperatury. Rękawice chroniące przed zimnem mogą być także regularnie stosowane w chłodniach, przemyśle spożywczym, magazynach z niską temperaturą, w serwisach klimatyzacji oraz w wielu innych gałęziach przemysłu gdzie podczas pracy konieczne jest przebywanie w chłodnych pomieszczeniach, gdzie temperatura jest niższa niż 0 stopni Celsjusza.

Rękawice ochronne na zimę mogą być wykorzystywane podczas pracy zawodowej jak i prywatnie, wykonując roboty przydomowe.

Źródło: https://www.bhp-gabi.pl/k16,ochrona-rak,4.html

Jak wybrać rękawice ochronne na zimę?

Aby rękawice ochronne mogły spełniać swoje funkcje koniecznie należy dobrać je do wykonywanej pracy. W innym przypadku będą one przeszkadzały i utrudniały wykonywanie konkretnych czynności. Jeśli zależy nam na dużej wrażliwości w czuciu palców, zdecydujmy się na rękawice ochronne wykonane z cienkich, elastycznych materiałów.

Jeśli jednak w głównej mierze chcemy zapewnić sobie maksymalną ochronę przed zimnem przemyślmy zakup rękawic wykonanych z grubszych materiałów, z elementami skóry lub z warstwą ocieplającą wykonaną z naturalnych materiałów. Pamiętajmy, że zależy nam nie tylko na zapewnieniu maksymalnego ciepła i wygody. Rękawice ochronne koniecznie muszą spełniać normy świadczące o ich wytrzymałości na ucisk, rozciąganie czy cięcie mechaniczne.

Decydując się na zakup koniecznie przemyślmy jak często będziemy wykorzystywać rękawice. Jeśli wiemy, że będą nam ona potrzebne wielokrotnie, zdecydujmy się na zakup droższego modelu wykonanego z lepszych materiałów, który posłuży nam dłużej.