Splittery optyczne – jakie jest ich zastosowanie?

Technologia światłowodowa jest obecnie bardzo popularna. Tylko ona może zapewnić przesył naprawdę ogromnych ilości danych i uważana jest powszechnie za przyszłość. Jednak, by wszystko mogło działać potrzebujemy odpowiedniej instalacji, narzędzi i materiałów. Wśród nich znajdziemy splittery optyczne – jakie jest ich zastosowanie?

Czym są splittery optyczne?

Splittery optyczne są też czasem nazywane rozdzielaczami światłowodowymi. Możemy zdefiniować je na dwa sposoby. Możemy je określić jako pasywne urządzenie optyczne, które umożliwia rozłożenie sygnału świetlnego na światłowodzie między dwoma, lub większą, liczbą włókien. Drugim rozwiązaniem jest określenie ich jako pasywnych urządzeń optycznych, które mogą podzielić padającą wiązkę światła na dwie, lub więcej, wiązek światła lub łącząc dwie, lub więcej, wiązek światła w jedną.

Jak działają splittery optyczne?

Ilekroć wiązka światła transmitowana w sieci musi być podzielona na dwie, lub więcej, wiązek światła stosuje się właśnie splittery optyczne. Kiedy sygnał świetlny jest transmitowany w światłowodzie jednomodowym, energia światła nie jest w stanie całkowicie koncentrować się w rdzeniu włókien. Niewielka ilość energii zostaje rozprowadzona przez okładzinę światłowodu. Jeżeli dwa włókna są wystarczająco blisko siebie przepuszczane światło może dostać się do innego pasma. Z tego powodu możemy technikę realokacji sygnału optycznego uzyskać w wielu włóknach. W ten właśnie sposób powstają splittery optyczne.

Splittery nie generują mocy ani nie wymagają zasilania. Z tego powodu określa się je jako urządzenia pasywne. Ponadto nie zawierają one żadnych elementów elektronicznych. To stosunkowo proste urządzenia. Rozdzielacze światłowodowe czasem są nazywane też rozgałęźnikami wiązki – opowiada specjalista ze sklepu internetowego Intersell, w którego asortymencie można znaleźć urządzenia, akcesoria i narzędzia światłowodowe.

splittery

Typy splitterów optycznych

Rozgałęźniki są szeroko stosowane w większości sieci światłowodowych. Możemy je podzielić na dwa typy: FBT, czyli Fused Biconical Taper oraz PLC, czyli Planar Lightwawe Circuit. Splittery FBT to najczęściej wybierany typ. To tradycyjna technologia. Są szeroko akceptowane i stosowane w sieciach pasywnych, szczególnie w sytuacjach, w których konfiguracja podziału jest mniejsza. Zazwyczaj wykorzystuje się je, gdy dwa włókna są blisko siebie łączone poprzez zastosowanie ciepła podczas wydłużania i zwężania zestawu. Źródło sygnału służy do określenia punktu, w którym został osiągnięty pożądany współczynnik sprzężenia zatrzymujący proces. Zostały one opracowane już wiele lat temu i technologia została tak dopracowana, że ich jakość jest bardzo dobra.

Wadą tego typu splitterów jest to, że nie sprawdzają się kiedy wymagane są większe konfiguracje. Technologia FBT ma ograniczoną liczbę podziałów jakościowych, które można osiągnąć w jednym przypadku. Oznacza to, że musimy użyć kilku urządzeń, jeżeli chcemy uzyskać większą konfigurację podziału. W rezultacie instalacja się rozrasta z powodu zbyt wielu splitterów i grozi nam nadmierna utrata połączeń. W takich sytuacjach lepiej wybrać urządzenie typu PLC.

Splittery PLC to bardziej zaawansowana technologia. Oferują one lepszą jakość dla większości systemów. Sprawdzają się zwłaszcza w aplikacjach, w których wymagane są większe konfiguracje podziału. Są to falowody wytwarzane za pomocą litografii na podłożu ze szkła kwarcowego, co pozwala na ukierunkowanie określonych wartości procentowych światła. W rezultacie rozdzielacze PLC oferują bardzo dokładne i równomierne rozszczepienie z minimalną stratą w wydajnym pakiecie. Rozdzielacz PLC dzieli padającą wiązkę światła (wejściowy sygnał świetlny) na dwie, lub więcej, wiązek światła (sygnał świetlny wyjściowy) za pomocą układu scalonego splittera optycznego. Wraz z szybkim rozwojem FTTx na całym świecie, zapotrzebowanie na większe konfiguracje podziału wzrosło. Są one potrzebne, aby służyć masowym subskrybentom. Ze względu swoją wydajność i ogólny niski koszt wdrożenia splittery PLC są świetnym rozwiązaniem w takim przypadku.

Splittery optyczne są obecnie niezbędne w każdej sieci światłowodowej. W zależności od naszych potrzeb możemy skorzystać z urządzeń różnego typu. Bardzo ważne jest jednak zapoznanie się z ich różnicami w konfiguracji, działaniu i wpływie na całą wydajność sieci. Pozwala to uniknąć nieporozumień lub niewłaściwego użycia splitterów optycznych.