System nawadniające dla trawy

Nawadnianie trawników, obok systematycznego strzyżenia, należy do jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych naturalnej nawierzchni trawiastej. Systemy nawadniania znajdują zastosowanie zarówno w ogrodach, jak i w różnego rodzaju obiektach sportowych. Odpowiednia pielęgnacja boisk stanowi bowiem nie tylko o jakości nawierzchni, ale także o komforcie gry zawodników.

Obecnie podlewanie trawników wężami ogrodowymi jest już metodą przestarzałą i powoli odchodzi do lamusa. To przede wszystkim zabieg żmudny i czasochłonny. Zastosowanie nowoczesnych technologii w postaci systemów nawadniających jest więc doskonałą inwestycją, pozwalająca zaoszczędzić nie tylko nasz cenny czas, ale również pieniądze. Wbrew pozorom jest to bowiem rozwiązanie wysoce ekonomiczne – szczególnie w przypadku dużych powierzchni trawiastych.

Automatyczne systemy nawadniające, w przeciwieństwie do węży ogrodowych, w każdym przypadku dostarczają trawie tyle wody, ile faktycznie potrzebuje. Składają się one z: programatora, elektrozaworów, zraszacza, linii kroplujących, rur z polietylenu, kształtek, łączników oraz podziemnych kabli. Takie systemy irygacyjne w obecnych czasach są zakładane przez niemal każdą firmę ogrodniczą. Koszt takiej inwestycji potrafi zwrócić się w bardzo krótkim czasie. Należy tutaj wziąć pod uwagę chociażby niezwykle precyzyjne dozowanie wody oraz brak konieczności zakładania trawnika od podstaw.

Systemy nawadniające różnych firm mogą różnic się od siebie pod względem technicznym. Wszystkie jednak nawadniają trawniki w taki sam sposób – za pomocą wynurzających się zraszaczy. Każdy z nich wyposażony jest w specjalne sterowniki, służące do właściwego programowania nawadniania. Użytkownik może więc ustalić odpowiedni tryb takiej czynności (np. podlewanie o świcie lub wieczorem, wyłączenie systemu podczas deszczu). Aby system nawadniający działał w sposób poprawny, w miejscu pobierania wody ciśnienie musi wynosić 1,7 atmosfer.