Szafa rack – czyli sposób na porządek w serwerowni

Serwerownia jest miejscem, gdzie mieszczą się wszelkie serwery. W tym pomieszczeniu jest dużo kabli, komputerów oraz innych urządzeń elektrycznych. Nie ma co nawet podkreślać tego, jak ważna jest serwerownia w każdej firmie. Jest to pomieszczenie, w którym niemal dosłownie znajdują się wszelkie informacji o firmie, jej pracownikach, oraz jej klientach. Takie pomieszczenie musi więc być odpowiednio zabezpieczane. Nie każdy może wejść do serwerowni, a ci co mogą, musza to udowodnić np. wpisując specjalny kod, który otwiera drzwi. Oprócz tego, należy dbać o klimat takiego miejsca – nie może być tam ani za zimno, ani tym bardziej zbyt ciepło, ponieważ serwery nie lubią wysokich temperatur. Dodatkowo, warto jest też zwracać uwagę na porządek w tym miejscu.

Bezpieczeństwo serwerowni – na co zwracać uwagę?

Jak już zostało we wstępie napisane, aby serwerownia była miejscem bezpiecznym, nie każdy powinien mieć do niej możliwość wstępu. Osoby uprawnione powinny posługiwać się odpowiednim kodem, który wpuszczałby je do środka. Ale nie tylko ludzie są zagrożeniem dla serwerowni i umieszczonych w niej informacji.

Także klimat panujący w tym miejscu. To także zostało już wspomniane, ale w takim miejscu absolutnie nie może być za gorąco (za zimno także nie) ponieważ serwery mogą nie wytrzymać wysokich temperatur i po prostu się wyłączyć. Dlatego też niezbędna jest klimatyzacja w tym miejscu. A jeżeli taka klimatyzacja wysiądzie? Wtedy należy włączyć klimatyzację zastępczą, która także powinna być umieszczona w serwerowni.

Kolejnym niebezpieczeństwem dla serwerowni są gryzonie, które mogą się do tego pomieszczenia dostać za pomocą wszelkiego rodzaju dziur, np. tych którymi doprowadzane są kable do środka. Taki zwierzak może przegryźć obudowę kabli i je w ten sposób zniszczyć. Mało tego, szczur może także doprowadzić do spięcia w serwerowni, a co za tym idzie, także do pożaru. Wbrew pozorom, nie jest to rzadkie zjawisko.

Porządek w serwerowni – jak można go utrzymać?

Jednak równie ważny jak bezpieczeństwo serwerowni, jest porządek w tym miejscu. To właśnie tutaj znajduje się całe mnóstwo kabli, urządzeń i innych rzeczy. Warto zatem byłoby, gdyby to wszystko zostało jak najdokładniej uporządkowane i posegregowane. Dzięki temu, osoby które będą wchodzić do serwerowni, będą w stanie szybko znaleźć ten serwer, którego potrzebują. Poruszanie się tam będzie po prostu znacznie prostsze.

listwa rack

Pierwsze co można zrobić, aby uporządkować serwerownie, to zainstalować w niej szafy RACK. Taka szafa, to specjalne półki, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było w nich trzymać sprzęt elektryczny. Dzięki umieszczeniu całego sprzętu w takich szafach, zostanie on w logiczny sposób uporządkowany, co polepszy przejrzystość serwerowni.

Warto podkreślić, że szafy RACK są budowane na podstawie standardów, które zostały ściśle określone. Drzwi takiej szafy są przeszklone, a szkło hartowane. Konstrukcja takich szaf posiada regulowane przepusty kablowe oraz bardzo przemyślaną wentylację.

Dzięki posiadaniu takich szaf w swojej firmie, w serwerowni, ma się pewność, że wszelkie kable pozostaną uporządkowane. Nie ma nawet najmniejszych szans na to, aby zaczęły się one plątać. To sprawia, że w serwerowni zawsze jest porządek i wszystko wygląda estetycznie. Dzięki temu z kolei możliwa jest bardziej wydajna praca, osób zajmujących się tą serwerownią.

Czy warto jest dbać o porządek i bezpieczeństwo serwerowni?

Odpowiedź na powyższe pytanie, oczywiście brzmi: tak. Warto jest dbać zarówno o porządek, jak też i bezpieczeństwo serwerowni. Przede wszystkim dlatego, że to miejsce jest niezwykle istotne z punktu widzenia firmy! To tam właśnie przechowywane są wszelkiego rodzaju informacje. Nie tylko o samej firmie, ale też o jej klientach, czy pracownikach. A nikt nie powinien bez pozwolenia mieć dostępu do takich danych! Takie dane nie bez powodu są niejawne.

A co się tyczy porządku, dzięki niemu dużo łatwiej jest dbać także o bezpieczeństwo, bo nie ma chaosu i zamieszania.