Szybkie protoptypowanie 3D – zalety wykorzystania w przemyśle
Technologia druku 3D staje się coraz bardziej popularna i nic w tym dziwnego. Rozwiązanie to niesie ze sobą bardzo wiele zalet i z tego powodu praktycznie cały sektor przemysłowy korzysta z prototypowania 3D.
Technologia druku 3D w przemyśle – skąd wziął się jej fenomen?
Wpływ na popularność drukowania trójwymiarowego ma przede wszystkim dynamiczny postęp technologiczny, który wprowadza coraz to lepsze rozwiązania służące do niemal całkowitej automatyzacji przemysłu. Fakt, że dostęp do specjalistycznych maszyn przeznaczonych do prototypowania 3D z roku na rok staje się coraz łatwiejszy, bez wątpienia również przekłada się na powszechność tego rozwiązania.
Najważniejsze jednak jest to, że technologia druku 3D to zupełnie nowatorska propozycja, która pozwala na skrócenie etapu procesu produkcji, znacząco minimalizuje wszelkiego rodzaju koszty i na dodatek pozytywnie wpływa na jakość wytwarzanych produktów.
Prototypowanie jest zatem doskonałym i skutecznym sposobem na zoptymalizowanie produkcji i wszelkich procesów z nią związanych. Drukowanie 3D jest dla przemysłu bardzo istotne, ponieważ technika ta jest swoistym, technologicznym przełomem. Inne, znane dotąd metody prototypowania były niezmiernie czasochłonne, wysokie w kosztach i często również bardzo zawodne.
Z tego właśnie powodu sektor przemysłowy od lat poszukiwał innych rozwiązań, które byłyby nowocześniejsze i tym samym, o wiele bardziej praktyczne. Wytwarzanie prototypów za pomocą druku 3D nie miało zatem szansy nie przyjąć się w branży przemysłowej. Rozwiązanie to jest niezwykle funkcjonalne, ponieważ pozwala na szybkie, proste i niedrogie prototypowanie, czyli wszystko to, czego przemysł od produkcji oczekuje.
Szybkie prototypowanie 3D – zalety wykorzystania w przemyśle
Drukowanie prototypów wykonane w technologii trójwymiarowej sprawiło, że projekty wspięły się na wyżyny i osiągnęły zupełnie inny, niespotykany dotąd poziom. Postęp technologiczny to gratka dla sektora przemysłowego, który dzięki niemu prężnie się rozwija i dynamicznie ewoluuje.
Technologia druku 3D pozwala bowiem na wytwarzanie prototypów, dzięki którym możliwa jest kontrola, czy dany produkt jest odpowiednio zaprojektowany i spełnia oczekiwania producenta. Prototypy trójwymiarowe pozwalają na uniknięcie błędów i dokonanie wszystkich poprawek, zanim produkt zostanie seryjnie wyprodukowany.
Za pomocą prototypowania w technologii 3D możliwa jest szybka korekcja błędów, co znacznie przyspiesza czas realizacji projektu. Z tego właśnie powodu sektor przemysłowy najczęściej korzysta z druku 3D, ponieważ metoda ta dynamizuje przebieg całego procesu produkcyjnego.
Dzięki użyciu maszyn wysokiej technologii możliwe jest uzyskanie projektów prototypów o nawet bardzo skomplikowanej i specyficznej budowie. Nowoczesne drukarki 3D mają doskonałe systemy, które optymalizują procesy produkcyjne i tym samym obniżają koszty.
Warto również wspomnieć, że dzięki prototypowaniu 3D możliwa jest produkcja niskich serii produktów, co również dla sektora przemysłowego jest dużą zaletą.
Prototypowanie 3D z metalu – jak to wygląda?
Prototypowanie 3D z elementów metalu to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod w sektorze przemysłowym, mimo że inne istnieją również inne materiały pozwalające na wykonywanie druku 3D, np. tworzywa sztuczne, jednakże rozwiązanie to nie zawsze jest dobre. Metal to znakomity surowiec, który dla sektora przemysłowego jest niezastąpiony.
Proces prototypowania 3D z metalu zachodzi przy pomocy lasera, który spieka nałożone warstwy proszku i tym samym tworzy prototyp. Metoda ta pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów, które w żadnym stopniu nie odbiegają od końcowego produktu. Zaprojektowany prototyp odwzorowuje projekt 1:1 i dopracowany jest w każdym, nawet najmniejszym detalu.
Dzięki temu możliwe jest uzyskanie estetycznego i precyzyjnego projektu, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i doskonałą trwałością. Za pomocą drukowania 3D prototypów z metalu możliwe jest spersonalizowanie każdego zlecenia, co pozwala na dopasowanie prototypu do indywidualnych potrzeb danego klienta. Zaawansowane technicznie projekty doskonale ukazują przyszłe części maszyn, narzędzi, jak i form produkcyjnych.
Metoda ta jest tak uniwersalna, że dzięki niej możliwa jest realizacja zleceń różnego typu. Prototypowanie 3D z elementów metalu jest doskonałym sposobem na prezentację prototypów biznesowych, jak i technicznych. Trzeba zatem otwarcie powiedzieć, że technika drukowania 3D z metalu jest niezastąpionym rozwiązaniem, które znacząco poprawiło funkcjonowanie sektora przemysłowego i nie ma sobie równych.