Typy mat filtracyjnych

Oczyszczanie powietrza to bardzo ważna kwestia, która pozwala na ochronę zdrowia ludzi oraz zapewnienie prawidłowych warunków do pracy maszyn. W celu oczyszczenia powietrza stosuje się różnego rodzaju urządzenia wyposażone w maty filtracyjne, które to są odpowiedzialne za zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń. Maty te występują w różnych rodzajach, dlatego przed wyborem warto dokładnie zapoznać się z tematem, aby wiedzieć jaki produkt wybrać. 

Czym są maty filtracyjne?

Maty filtracyjne zbudowane są ze specjalnie dobranych syntetycznych włókien, a ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w przepuszczanym przez nie powietrzu. Właściwości tego typu mat sprawiają, że sprawdzają się one bardzo dobrze zarówno w filtracji powietrza dolotowego jak i wylotowego. Wszystko to jest możliwe dzięki specjalistycznemu procesowi technologicznemu, za pomocą którego tworzone są maty o bardzo dużej gęstości włókien na metr kwadratowy, przez co mogą one skutecznie zatrzymywać wszelkie zanieczyszczenia zarówno pochodzenia organicznego jak i nieorganicznego.

Jakie wyróżniamy typy mat filtracyjnych?

Maty filtracyjne można podzielić na kilka kategorii ze względu na skuteczność w walce z konkretnymi zanieczyszczeniami. Filtry wstępne (G2, G3, G4) używane są w miejscach, gdzie wystarczająca jest tylko podstawowa filtracja powietrza, ale mogą także współdziałać z innym dokładniejszymi filtrami, stanowiąc pierwszą barierę dla większych zanieczyszczeń. Maty tego typu bez problemu zatrzymują takie zanieczyszczenia jak piasek, liście, włókna tekstylne, popiół lotny, owady, a lepsze ich wersje będą także po części barierą dla pyłków roślinnych i innych tego typu cząsteczek. W celu zapewnienia lepszej filtracji można stosować filtry średnie (M5, M6), które są bardziej skuteczne w zatrzymywaniu zanieczyszczeń, pyłków roślinnych, a częściowo także bakterii oraz smogu. Jednak w miejscach, gdzie wymagana jest filtracja na najwyższym poziomie, powinno się stosować filtry dokładne (F7, F8, F9), które potrafią zatrzymywać takie zanieczyszczenia jak zarodniki grzybów, roztocza, pył węglowy, smog, dym tytoniowy, spaliny, a po części nawet bakterie i wirusy.

mata filtracyjna w systemie wentylacyjnym

Zastosowanie mat filtracyjnych

Maty filtracyjne wykorzystywane są w miejscach, gdzie niezbędne jest filtrowanie powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najczęściej są one elementami takich urządzeń jak wentylatory, klimatyzacja, rekuperatory i inne systemy doprowadzające lub odprowadzające powietrze. Odgrywają one bardzo ważną rolę w przemyśle i z powodzeniem są stosowane w branży metalurgicznej, lakierniczej, warsztatach stolarskich i motoryzacyjnych, laboratoriach i wiele więcej. Oprócz tego maty filtracyjne wykorzystuje się także w urządzeniach takich jak sprężarki powietrza, oczyszczacze powietrza, szafy sterownicze itp. oraz w produkcji filtrów kasetowych i kieszeniowych.

Czym kierować się wybierając matę filtracyjną?

Wybierając matę filtracyjną, należy określić, do czego chcemy ją wykorzystywać, jaki poziom filtracji jest nam potrzebny i jakie zanieczyszczenia chcemy usunąć z powietrza. Kluczowe parametry, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru maty filtracyjnej to jej chłonność, przepustowość, klasa filtracji oraz rodzaj włókniny, z jakiej została wykonana. Nie mniej ważny jest także producent, ponieważ to od niego w głównej mierze zależy jakość danej maty. Z tego względu zawsze należy wybierać maty filtracyjne sprawdzonych producentów, ponieważ dzięki temu unikniemy słabej jakości produktów, które nie będą spełniały swojego zadania.  W większości podstawowych zastosowań maty z klasy G będą wystarczające i to właśnie one cieszą się największą popularnością. Osoby potrzebujące lepszej filtracji powinny zainteresować się filtrami klasy M lub nawet F.