Właściwości opraw do wyższych temperatur – kiedy warto je stosować?
Oświetlenie to instalacja, która jest niezbędna w bardzo wielu różnych miejscach i sytuacjach. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków pracy i zadbanie o to, aby wszelkie miejsca, w których panują słabe warunki oświetleniowe lub korzysta się z nich po zmroku, były odpowiednio oświetlone. Trzeba jednak pamiętać, że standardowe lampy zazwyczaj są dość delikatne i podatne na różnego rodzaju niekorzystne warunki, jakie panują w danym miejscu.
Z tego też względu można wyróżnić różnego rodzaju oprawy, które przystosowane są do działania w określonych warunkach. Jednymi z takich specjalistycznych opraw są z pewnością oprawy do wyższych temperatur. Tego typu oświetlenie jest bardzo przydatne w wielu różnych miejscach i sytuacjach, dlatego warto wiedzieć, co oznacza w ich kontekście wyższa temperatura, jakie właściwości mają tego typu oprawy, gdzie i kiedy się je wykorzystuje oraz dlaczego oprawy do wyższych temperatur to dobre rozwiązanie?
Co oznacza określenie wyższe temperatury?
Odpowiednie oświetlenie jest kwestią kluczową w wielu różnych miejscach, czy to w domu prywatnym, mieszkaniu, przestrzeni publicznej, czy też miejscu pracy. W niektórych miejscach standardowe oświetlenie nie będzie jednak wystarczające, z racji panujących tam niekorzystnych warunków. Z pewnością dość dużym problemem może być w tym przypadku wysoka temperatura. Z tego też względu na rynku można znaleźć obecnie specjalistyczne oprawy przystosowane do pracy w miejscach, w których panuje dużo wyższa temperatura od standardowej. Jednak co tak naprawdę kryje się pod określeniem wyższej temperatury w kontekście opraw oświetleniowych? Pojęcie to opisuje przeznaczenie i właściwości opraw, które przystosowane są do tego, aby móc pracować niezawodnie w miejscach, w których temperatura otoczenia sięga bardzo wysokich wartości. Oprawy do wyższych temperatur mogą więc działać bezproblemowo nawet w przypadku, gdy temperatura sięga blisko 70°C. To sprawia, że oprawy tego typu mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie i z pewnością sprawdzą się w tych dziedzinach przemysłu, gdzie panują tak wysokie temperatury, a inne formy oświetlenia nie poradziłyby sobie z pracą w takich warunkach.
Właściwości opraw stosowanych w przypadku wyższych temperatur
Oświetlenie to zbiór różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, których zadaniem jest emitowanie światła o określonej barwie, natężeniu itd. Z tego powodu zazwyczaj są to dość delikatne i wrażliwe na różnego rodzaju szkodliwe warunki elementy. Z tego względu chcąc zamontować oświetlenie w miejscach, gdzie temperatura może sięgać nawet 70°C, konieczne jest wykorzystanie w tym celu specjalistycznych opraw, które zagwarantują, że oświetlenie będzie działać niezawodnie w takich warunkach. Tego typu oprawy muszą charakteryzować się z pewnością wytrzymałą na wysoką temperaturę budową, przez co nie mogą one być wykonane z tworzyw sztucznych, a w tym celu wykorzystuje się zazwyczaj aluminium lub inne tego typu metale, natomiast dyfuzory produkuje się np. ze szkła hartowanego. Ponadto bardzo ważną właściwością opraw do wysokich temperatur jest to, że zapewniają one odpowiednią gospodarkę termiczną. Oznacza to, że lampy tego typu skonstruowane są w taki sposób, aby odpowiednio rozproszyć nadmiar ciepła i tym samym zminimalizować jego negatywny wpływ. Te właściwości wraz z bardzo odpornymi na wysoką temperaturę diodami LED oraz skutecznie chronionym układem zasilania sprawiają, że tego typu oprawy znakomicie działają w miejscach, gdzie temperatura otoczenia jest bardzo wysoka.
Gdzie i kiedy stosuje się oprawy do wyższych temperatur?
Oprawy do wyższych temperatur, przeznaczone są do pracy w tych miejscach, gdzie panują temperatury sięgające nawet 70°C. Są to miejsca, w których zwykłe oświetlenie nie daje już sobie rady i szybko mogłoby zostać uszkodzone przez tak wysoką temperaturę. Tego typu oprawy znajdują zastosowanie zazwyczaj w różnego rodzaju firmach przemysłowych takich jak np. huty, odlewnie, piece szybowe, piekarnie, cementownie, zakłady ceramiczne i wszelkie inne zakłady pracy, w których panuje temperatura znacząco przekraczająca dopuszczalne wartości w przypadku standardowego oświetlenia. Oprawy do wyższych temperatur będą więc niezbędne w tego typu miejscach.