Wpływ zespołu suchego oka na jakość widzenia

Pacjent zgłasza uczucie piasku pod oczami, pieczenie i zaczerwienie oczu – jak powinniśmy zainterweniować?

Czy takie objawy mogą przyczynić się do powstania wady wzroku? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o przyczynach i leczeniu zespołu suchego oka oraz jego oddziaływaniu na jakość widzenia osoby doświadczającej tych dolegliwości.

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka należy do chorób powierzchni oka i obejmuje różnorodne nieprawidłowości filmu łzowego, czyli cienkiej warstwy płynu, która powinna nieustannie pokrywać gałkę oczną. Ważną funkcją filmu łzowego jest zapobieganie tarciu podczas mrugania powiekami oraz nawilżanie rogówki.

Do aberracji nawilżenia oka dochodzi za sprawą zanieczyszczeń środowiska, przede wszystkim zapylenia oraz palenia papierosów, długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także w skutek zmian hormonalnych, stosowania leków psychotropowych i środków antykoncepcyjnych.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka jest również pływanie w chlorowanej wodzie, cukrzyca i niektóre inne choroby ogólnoustrojowe oraz intensywna praca przy komputerze. Skupianie wzroku na ekranie obniża bowiem częstotliwość mrugania i rozprowadzania filmu łzowego.

Zespół suchego oka objawia się wrażenie piasku pod powiekami a nawet uczuciem ciała obcego po przebudzeniu, gdy pacjentowi trudno jest otworzyć powieki. Może występować przy nim przekrwienie, swędzenie i światłowstręt. Nie możemy także zapominać o nietypowym przypadku, jakim jest “płaczące suche oko”, gdy pacjent skarży się na nadmierne łzawienie przy jednoczesnym pieczeniu i swędzeniu oczu.

W takiej sytuacji mamy do czynienia z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów Meiboma odpowiedzialnych za wydzielanie warstwy tłuszczowej filmu łzowego.

Dolegliwości związane z zespołem suchego oka intensyfikują się rano i wieczorem. U kobiet nasilenie objawów może nastąpić przed miesiączką i po menopauzie.

Zespół suchego oka – statystyki i możliwe powikłania

Szacunki dotyczące zespołu suchego oka wskazują, że cierpi na niego aż 20% dorosłych Polaków. W wypadku pacjentów stosujących soczewki kontaktowe, ten odsetek może sięgać nawet 75%. Chorzy, którzy wzięli udział w badaniach dr Katherine M. Bickle i prof. Davida Berntsena, skarżyli się na pogorszenie widzenia, chociaż nie wykryto zmian ostrości ich wzroku. Badani wykazywali zmniejszone tępo czytania, obniżoną produktywność w pracy oraz dłuższy czas reakcji w trakcie prowadzenia samochodu.

Najbardziej zaniedbane przypadki zespołu suchego oka doprowadzić mogą do uszkodzeń rogówki, powstania przymgleń, owrzodzeń i ubytków. Niedostateczne nawilżenie powierzchni oka w ostateczności sprawi, że górna warstwa komórek ulegnie zmętnieniu i zbliznowaceniu, co wyraźnie pogorszy widzenie.

Kolejnym zagrożeniem dla wzroku jest waskularyzacja, czyli proces wrastania małych naczynek krwionośnych w strukturę rogówki. Właśnie dlatego tego częstego schorzenia nie należy lekceważyć.

jakość widzenia

Leczenie zespołu suchego oka

Podstawą leczenia zespołu suchego oka są krople nawilżające. Jeżeli pacjent nie zmaga się jednocześnie z wydzieliną ropną, wystarczające będą tzw. sztuczne łzy, koniecznie niezawierające środków konserwujących. Zadaniem okulisty jest dobranie preparatu o odpowiednim pH dla danej sytuacji.

Jeżeli takie działanie okaże się niewystarczające, należy głębiej zbadać przyczynę suchości oka. Być może obniżona częstość mrugania jest spowodowana u pacjenta nadmiernym skupianiem wzroku ze względu na nieskorygowaną wadę soczewki. Możemy także wykryć zakażenie nużeńcem, czyli pasożytniczym gatunkiem roztoczy, który blokuje ujścia gruczołów.

W wypadku zespołu suchego oka z wyraźnym komponentem zapalnym, stosuje się niekiedy steroidy lub cyklosporynę A. Tego rodzaju leczenie wymaga ścisłej kontroli okulisty ze względu na zwiększenie podatności oka na infekcje bakteryjne, ryzyko zaćmy i zwiększenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Zespół suchego oka – dowiedz się więcej na kursie okulistycznym!

Styl pracy współczesnego człowieka i wszechobecna klimatyzacja pozwalają przypuszczać, że zespół suchego oka będzie coraz bardziej powszechny a pacjenci z tym problemem coraz częściej będą pojawiać się w Twoim gabinecie. W dynamicznie zmieniającym się świecie, warto zainwestować w swoje kompetencje i przyjrzeć się, co oferują dostępne w branży kursy okulistyczne.

Prężnie rozwija je m. in. Fundacja Medelight, w której ofercie odnajdziemy pięć zróżnicowanych kursów okulistycznych kładących nacisk na praktyczne zagadnienia i pełną interakcję pomiędzy prowadzącymi a kursantami.

 

Źródła statystyk: