Wszystko o piłach tarczowych

Piły tarczowe to jedno z podstawowych narzędzi używanych w stolarce, budownictwie czy kopalniach kamienia. Sporadycznie korzystają z niej również majsterkowicze i hobbyści, nie przeszkoleni profesjonalnie pod kątem pracy z tego typu maszynami. Ich budowa jest naprawdę prosta, a obsługa nie wymaga wielu skomplikowanych instrukcji. Niestety, ze względu na ogromne ryzyko urazów należy przykładać szczególną uwagę zarówno do zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa jak i rodzajów stosowanych pił. W celu tym warto poznać dokładnie budowę i działanie tego typu sprzętu. Zgłębienie wiedzy to jedyny sposób na ograniczenie i tak wysokiego ryzyka do możliwego minimum.

Dobierz piłę do materiału, na którym pracujesz

Choć wielu amatorom wydaje się to bez różnicy, dobór piły tarczowej pod kątem materiału, który będziemy za jej pomocą ciąć jest niesamowicie istotne. Tarcze różnią się bowiem rodzajem ząbków, ich rozmiarem, rozstawem i kształtem. Różne są również rozmiary samych tarcz, przy czym nie chodzi tu jedynie o ich średnicę, ale i grubość. Pamiętać należy, iż nie każda pilarka współpracuje ze wszystkimi rodzajami tarcz. Średnica zewnętrzna tarczy musi zgadzać się z nominalną średnicą tarczy w pilarce. Podobnie, otwór w tarczy piły musi pasować idealnie do średnicy mocowania na wrzecionie maszyny – dostępne na rynku otwory w piłach tarczowych to 16, 20 i 30 mm i są proporcjonalne do wielkości narzędzia. Jeśli potrzebujesz założyć tarczę o średnicy otworu innej niż nominalna, istnieje możliwość dokupienia odpowiedniego pierścienia redukcyjnego w celu prawidłowego osadzenia tarczy. O czym jeszcze należy pamiętać wybierając tarczę do pilarki?

Rozmiar tarczy, wielkość zębów

Na wydajność pracy piły tarczowej wpływa rozmiar samej tarczy – im mniejsza jej średnica, tym szybciej będzie się obracać. Małe tarcze z drobnymi ząbkami wykonują dokładniejsze cięcie, jednak nie nadają się do pracy przy grubych i bardzo twardych materiałach. Z reguły cienkie tarcze z małymi zębami o grubości 2,2 – 2,5 mm można stosować jedynie do drewna twardego i suchego oraz niezbyt grubego. Co więcej, im cieńszy i bardziej twardy jest cięty materiał, tym większa powinna być liczba zębów piły. Zasada ta jest ważna ze względu na liczbę zębów, jakie jednocześnie tną materiał w jego przekroju. Podczas cięcia drewna miękkiego i grubego liczba ta powinna znajdować się między 2-4 zęby, a w przypadku materiałów twardych 3-6 zębów. Obecność kilku zębów jednocześnie w procesie cięcia stabilizuje ruch obrotowy piły i nie zapobiega drganiom poprzecznym cienkiej tarczy. Są także specjalistyczne piły tarczowe do cięcia aluminium.

praca piłą tarczową

Kąt natarcia zęba

To kolejny bardzo istotny parametr dla klasyfikacji odmian pił. Wielkość kąta natarcia ma zasadniczy wpływ na prawidłowe cięcie i dobiera się go na podstawie wymagań materiału obrabianego. Duży kąt natarcia zęba zapewnia lepsze zagłębienie się ostrza w materiał, a więc sprawdzi się dobrze przy wycinaniu materiału miękkiego. Mały kąt natarcia lub kąt ujemny nie pozwalają tarczy zagłębić się zbyt daleko, będąc tym samym idealnym do cięcia twardych materiałów. Wymagana jest jednak w tym wypadku znacznie większa moc napędu.

Podczas pracy z piłą tarczową wymagana jest naprawdę duża dokładność i precyzja. Cięcie materiałów jest rzeczą bardzo złożoną, gdyż same tarcze opisuje się wieloma parametrami, które muszą zostać dopasowane idealnie do sytuacji i materiału, na którym pracujemy. Przed zakupem piły należy się więc upewnić że będzie ona spełniać potrzeby i nie sprowokuje nikogo do nieprawidłowej kombinacji pilarki i tarczy. Bezpieczeństwo podczas prac mechanicznych jest kluczowe, gdyż wypadki są tu naprawdę częste. Nie warto ryzykować życia chcąc oszczędzić. Inwestycja w dobre tarcze to podstawa pracy z piłą tarczową.