Wybór automatyki do bramy garażowej

Automatyczne bramy garażowe to komfort, bezpieczeństwo i wygoda obsługi w każdych warunkach, o której marzy każdy właściciel garażu. Za możliwość ich istnienia odpowiada oczywiście automatyka, czyli specjalnie skonstruowany system urządzeń sterowanych elektronicznie, obsługujących proces otwierania i zamykania bramy. Choć wydawać by się mogło, że każdy składa się z dokładnie tych samych części, w rzeczywistości istnieje spora różnica pomiędzy poszczególnymi systemami dostępnymi na rynku. Wybór właściwego dla danego garażu czy konkretnej bramy to jedyny sposób na zapewnienie płynnego, bezawaryjnego działania bramy przez długie lata.

Decyzje jakie zapadają przy wyborze automatyki mają potem swoje odzwierciedlenie w ergonomii, komforcie użytkowania a także żywotności danej automatyki.

Podstawowe kwestie dotyczące automatyki do bram garażowych

Choć wiele osób decyduje się na zamontowanie automatycznego systemu nawet po kilku latach standardowego korzystania z bramy garażowej, o instalacji automatyki warto pomyśleć już na etapie projektowania domu lub w trakcie planowania większego remontu, gdyż aby jej zastosowanie było w ogóle możliwe, konieczne jest doprowadzenie do punktu montażu instalacji elektrycznej.

Większość bram obsługiwana jest przez instalację 230V i podłączenie automatu napędowego do gniazdka elektrycznego. W kwestii samego montażu automatyki do bramy garażowej, warto oprzeć się na doświadczeniu i umiejętnościach firm zajmujących się ich instalacją. Choć wiele osób podejmuje się takiej pracy samodzielnie, wykorzystanie specjalistycznej firmy to gwarancja prawidłowego działania systemu.

Automatyka do bram garażowych – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jedną z podstawowych kwestii decydujących o ostatecznej wydajności automatyki bram jest oczywiście odpowiednie dopasowanie jej do posiadanej już bramy. Niewiele osób instalujących samą automatykę chce decydować się na wymianę całej bramy dostępnej w zestawie z automatyką.

Samodzielny wybór systemu napędowego do bramy powinien opierać się na ekspertyzie sprzedawców tego typu urządzeń, którzy będą w stanie skutecznie dobrać go do parametrów konkretnej bramy. W kontekście możliwości rynkowych, dostęp do różnych wariantów automatyki do bram jest naprawdę duży.

Wybór może być uzależniony od prędkości pracy bramy, jej indywidualnej konstrukcji, ciężaru, wymiarów czy wreszcie intensywności pracy bramy. Warto pamiętać o tych parametrach poszukując odpowiedniego systemu automatyki, gdyż to od nich zależało będzie to, czy napęd będzie ulegał częstym awariom z powodu przeciążenia systemu, czy też nie.

Bramy segmentowe garażowe pozwalają na oszczędność miejsca oraz szybkie i bezproblemowe otwieranie oraz zamykanie garażu.

Większość osób wahających się przed wyborem automatyki obawia się kwestii oszczędnościowych. Ważnym parametrem będzie tu zatem także spoczynkowy pobór mocy automatyki do bramy, wahający się zwykle nie tylko pomiędzy producentami konkretnych rozwiązań, ale też poszczególnymi systemami.

Poziom zużycia energii w stanie spoczynku bramy może być zależny od kilku czynników, ale zwykle największy wpływ na pobór energii mają wszelkie dodatkowe czujniki i działające w tle urządzenia monitorujące. Kolejnym aspektem który będzie odzwierciedlony w komforcie korzystania z bramy są oczywiście możliwości radiowego sterowania napędem bramy. Wbrew powszechnej opinii, nie każda zautomatyzowana brama garażowa jest otwierana za pomocą pilota. Jego obecność jest jednak dość korzystna, gdyż pozwala na otwieranie/zamykanie bramy bez konieczności wysiadania z samochodu.

Co więcej, nowoczesne piloty mogą z powodzeniem stać się urządzeniami wielofunkcyjnymi, obsługującymi nie tylko bramę garażową, ale i wjazdową na teren posesji i inne zautomatyzowane urządzenia w obrębie domu.

Pamiętaj o zabezpieczeniach awaryjnych

Brak zasilania może powodować w przypadku bramy automatycznej spore problemy z obsługą dlatego jedną z najistotniejszych części automatyki do bram garażowych jest zastosowanie możliwości wysprzęglania ręcznego, które pozwoli na jej ręczne otworzenie bez uszkadzania samej automatyki.

Kolejnym ważnym zabezpieczeniem są wszelkiego rodzaju systemy blokujące, które nie pozwalają na dostanie się do garażu osobom nieuprawnionym. Blokady dotyczą zarówno samych bram, jak i pilotów i sposobów kodowania sygnału służącego do ich otwierania.


Jeśli nie wiesz jak dobrać automatykę do bramy garażowej to zwróć się do firmy Grodex – dostaniesz fachową pomoc na etapie doboru rozwiązań od specjalistów.