Wyciszanie maszyn i wygłuszanie pomieszczeń

Ten typ usług pozwala na poprawienie warunków w miejscu pracy, poprzez zmniejszenie wpływu i natężenia szkodliwych dźwięków wydobywających się np. z maszyn przemysłowych.

Wyciszanie maszyn to niezwykle popularna dziedzina, która ma zastosowanie nie tylko w przemyśle i produkcji, ale także wielu innych miejscach. Warto także wiedzieć, że odpowiednio wygłuszone pomieszczenia mają bezpośredni wpływ na samopoczucie człowieka, który w nich przebywa.

Ma to znacznie np. w biurowcach, gdzie wnętrze budynku narażone jest na przyjmowanie dużych ilości hałasu z zewnętrznej infrastruktury miejskiej. Aby zapobiegać takim problemom z hałasem stosuje się nowoczesne rozwiązania oparte na adaptacjach akustycznych oraz okładzinach dźwiękochłonnych, które mogą być montowane zarówno na ścianach jak i sufitach.

Wygłuszanie i wyciszanie – co to takiego?

Wyciszanie maszyn i pomieszczeń pozwala na zachowanie odpowiednich warunków panujących wewnątrz pomieszczeń jak i środowisku naturalnym. Akustyka wewnątrz budynków jest bardzo ważna, dlatego w celu zachowania odpowiedniej izolacji akustycznej montowane są najnowocześniejsze rozwiązania oparte na różnego rodzaju tłumikach dźwięku, które go absorbują.

Do rozwiązań, które wspomagają wygłuszanie maszyn można zaliczyć obudowy dla urządzeń przemysłowych, a także stosowanie tzw. pomieszczeń czystych, które nie tylko są odpowiednio wygłuszone, ale także wentylowane. 

Niestety, ale montaż wyciszenia wymaga od osób przebywających w danym miejscu zachowania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, jeżeli wyciszone pomieszczenia znajdują się w biurowcach, bezpośrednio w centrum miast – należy bezwzględnie pamiętać, aby zbędnie nie otwierać okien. Poprzez takie działanie nadmierny hałas będzie wpuszczany przez nie do wnętrza obiektu, co zmniejszy efektywność działania adaptacji akustycznej. Dodatkowo wpływające powietrze nie będzie filtrowane przez układ wentylacyjny, co skutkuje przedostawaniem się brudnych jego cząsteczek do wnętrza pomieszczenia.

Jak przebiega proces wyciszania maszyn i pomieszczeń?

Zgłaszając się do firmy zajmującej się montażem i produkcją izolacji akustycznych, należy pamiętać, aby wybrać tylko tę, która cieszy się renomą na rynku. Cały proces wyciszania jest stosunkowo prosty, jednakże należy zachować kolejność wykonywania działań – jak w matematyce. Pierwszym etapem zawsze jest proces projektowania adaptacji akustycznej oraz ewentualnych rozwiązań takich jak np. obudów dla maszyn przemysłowych.

Wykonanie odpowiedniego projektu to już pół sukcesu, ponieważ już na tym etapie można sprawdzić w jakim stopniu izolacja akustyczna będzie skuteczna. Po dokonaniu wszelkich prac projektowych, należy wybrać materiały z jakich będą zbudowane dane rozwiązania akustyczne oraz przeprowadzenie prac budowlanych. Ciekawostką jest fakt, iż okładziny izolacyjne mogą być montowane zarówno na sufitach jak i ścianach.

W przypadku zakładów przemysłowych, warto wiedzieć, iż obudowy akustyczne mogą dotyczyć tylko określonych maszyn, jak i całej hali produkcyjnej czy nawet otoczenia obiektu, tworząc swoistego rodzaju kopułę chroniącą otoczenie przed hałasem.

plac budowyPrzeczytaj również: http://technicks.pl/okresowe-pomiary-halasu-w-jakim-celu-sa-wykonywane/

Kto może skorzystać z usług wyciszania pomieszczeń i maszyn?

Z tego typu usług korzystają najczęściej przedsiębiorstwa przemysłowe, produkcyjne oraz budowlane. Wynika to z tego względu, iż praca na halach produkcyjnych jest związana z narażeniem się na oddziaływanie nadmiernego hałasu. Aby poprawić komfort pracy podejmuje się różnorakie działania, mające na celu redukcję wpływu nadmiernych częstotliwości na narząd słuchu człowieka. 

Usługi wygłuszania maszyn i wyciszania pomieszczeń przeznaczone są także dla właścicieli dużych obiektów budowlanych – najczęściej znajdujących się w centrach miast. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji akustycznej, można zapewnić odpowiedni komfort pracy dla osób przebywających wewnątrz pomieszczeń.

Izolacja akustyczna pozwala na wytworzenie odpowiedniego „klimatu” w danym miejscu, co jest bardzo ważne ze względu nawet na samopoczucie osób przebywających przez większość czasu wewnątrz. 

Do montażu odpowiednich rozwiązań mających na celu wyciszenie pomieszczeń lub maszyn wymagane jest stworzenie profesjonalnego projektu, który już w założeniach będzie określać stopień wygłuszenia oraz stosowanych materiałów do produkcji danego rozwiązania. Bardzo ważne jest, aby projekt był wykonywany zawsze przez doświadczone osoby, które posiadają także wiedzę w zakresie izolacji akustycznych jak i dostęp do najnowocześniejszych produktów i materiałów wygłuszających. Zdecydowanie warto podejmować się inwestycji w tego typu przedsięwzięcia, ponieważ poprawiają one w znacznym stopniu komfort egzystencji.