Zasada działania platform załadunkowych

Platformy przeładunkowe stosowane są dziś powszechnie nie tylko w dużych centrach logistycznych i magazynach towarowych, ale też coraz częściej w hurtowniach, supermarketach czy galeriach handlowych obsługujących codziennie wiele dostaw. W każdym z wymienionych miejsc każdego dnia pojawiają się różnego rodzaju pojazdy dostawcze, charakteryzujące się różną wysokością i pojemnością, co w rezultacie oznacza, że trudno będzie dopasować pomieszczenie załadunkowe do odpowiedniej wysokości podłoża. I to właśnie tu swoją rolę odgrywają platformy załadunkowe. Jak działają i jak się je stosuje?

Czemu służą platformy załadunkowe?

Rampy, pomosty, platformy – wiele nazw i jeden, najważniejszy cel: wyrównać różnice wysokości pomiędzy skrzynią ładunkową samochodu ciężarowego, a fizyczną rampą magazynu. Tradycyjnie pojęcie rampy załadunkowej kojarzone jest z betonową konstrukcją na terenie miejsca załadunku, podwyższoną na tyle by dojeżdżające do załadowania samochody mogły zrównać się wysokością swojej paki z wysokością magazynu. Obecnie pojęcie to używane jest jednak także jako alternatywne określenie platformy załadunkowej, a więc dodatkowego urządzenia służącego do wyrównywania luki i różnicy poziomów pomiędzy wspomnianą już paką auta dostawczego a magazynem.

Zasada działania platform przeładunkowych

Nowoczesne platformy załadunkowe to już nie jedynie kawałek wytrzymałej stali przymocowywanej do rampy i opuszczanej ręcznie na pakę samochodu, ale solidne systemy hydrauliczne wspierające platformę, która dopasowywana jest idealnie do poziomu auta i pozwala na bezpieczne i szybkie przewożenie towarów pomiędzy poziomami nawet za pomocą wyładowanego wózka widłowego.

Zasada działania hydraulicznych platform przeładunkowych jest niezwykle prosta – siłowniki odpowiadają nie tylko za podnoszenie i opuszczanie platformy do odpowiedniego poziomu samochodu, ale też automatycznie blokują ją w danej pozycji przy zachowaniu delikatnej płynności istotnej podczas zmieniającego się obciążenia auta.

Istotnym elementem platform przeładunkowych są umieszczone na ich końcu uchylne lub wysuwane klapy, które zapewniają opisaną wyżej możliwość płynnego dopasowywania się platformy do zmieniającego się poziomu pojazdu, gwarantując tym samym pełne domknięcie przestrzeni pomiędzy platformą a pojazdem i gwarancję wygodnego przejazdu pomiędzy nimi.

Powierzchnię platform przeładunkowych pokrywa się specjalną, dzięki której poruszanie się po niej na pieszo czy wspomnianym już wózkiem widłowym jest bezpieczne i stabilne. W ramach ochrony zastosowano tu też wspomniany już system automatycznego blokowania platformy przed opadnięciem oraz niezwykle istotny system ochrony nóg, nie pozwalający na przytrzaśnięcie stóp pracowników przebywających w pobliżu platformy.

Grafika pochodzi ze strony http://amtr.pl/rampy-przeladunkowe/

Zastosowanie platform przeładunkowych

Platformy przeładunkowe stosuje się dziś powszechnie zarówno w ramach pełnego systemu dokowego, jak i pojedynczo w przypadku wewnętrznych punktów przeładunkowych w magazynach czy innego rodzaju punktach odbioru towarów. To właśnie rampy przeładunkowe gwarantują dziś pełną płynność działania centrów logistycznych, pozwalając na swobodny i całkowicie bezpieczny załadunek towarów za pomocą wózków widłowych. Zastosowanie konkretnych modeli platform przeładunkowych jest zależne przede wszystkim od rodzaju obsługiwanych dostaw i towarów, możliwości obciążeniowych konkretnych platform czy wreszcie możliwości przestrzennych danego magazynu.

Automatyczne, hydrauliczne platformy przeładunkowe zastąpiły stosowane dotąd rozwiązania manualne, gwarantując nie tylko większe bezpieczeństwo pracowników, ale i większy komfort obsługi dostaw. Ich banalnie prosta obsługa i doskonała funkcjonalność sprawiają, że trudno wyobrazić sobie dziś załadunek bez stosowania profesjonalnych platform, kompatybilnych z nimi doków załadunkowych czy wszelkiego rodzaju usprawnień procesów logistycznych.