Oświetlenie biurowe LED – oszczędność energii i większa wydajność pracowników

W pracy spędzamy większą część dnia, więc dobre oświetlenie naszego stanowiska gwarantuje naszą wygodę w pracy, sprawia, że mniej się męczymy i jesteśmy bardziej wydajni. Oświetlenie w miejscu pracy jest jednym z podstawowych czynników, które są odpowiedzialne za jakość pracy, za nasze samopoczucie, za naszą wygodę widzenia, wydolność wzrokowa i bezpieczeństwo. Wzrok to jeden z najaktywniejszych naszych zmysłów, dlatego musimy o niego odpowiednio dbać podczas pracy, podobnie, jak pracodawca jest zobligowany zapewnić nam odpowiednie warunki.

Najlepsze warunki oświetleniowe do pracy

Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie biura musi mieć na uwadze aspekty energetyczne związane z maksymalnym wykorzystaniem światła dziennego oraz odpowiednim doborem optymalnego osprzętu instalacyjnego. W przypadku pracowników, którzy większą część dnia spędzają przed komputerem muszą być spełnione normy co do natężenia oświetlenia, które wyrażone jest w luksach (lx). Tak więc blat biurka powinien być oświetlony na poziomie 500 lx, z kolei bezpośrednie otoczenie może mieć niższe natężenie – 300 lx.

Oświetlenie miejsca pracy jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na jakość pracy i wydajność pracowników. Odpowiednio zaprojektowany system świetlny, może zniwelować niekorzystne skutki braku słońca oraz zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20%. Pomaga również zaoszczędzić do 75% energii elektrycznej i nawet to zimą, kiedy z oświetlenia korzystamy najwięcej.

oświetlenie ledowe w biurze

Związek pomiędzy natężeniem i barwą światła a wydajnością pracowników potwierdzają także wyniki badań naukowych. Wykazują one, że dzięki podwyższeniu natężenia oświetlenia z 300 do 500 lx, można osiągnąć wzrost wydajności o 8%, a podwyższenie natężenia do 2000 lx zwiększa efektywność nawet o 20%. Natomiast odpowiednio dobrane oświetlenie, sprzyja funkcjonowaniu firmy, dlatego ważne jest odpowiednie dopasowanie systemów świetlnych do indywidualnych potrzeb pracowników wymagań poszczególnych stanowisk oraz branż.

Od czego zależy jakość oświetlenia?

Oświetlenie biurowe nie musi być umieszczone tylko w takich miejscach jak sufit w pomieszczeniach pracowniczych. Warto użyć oświetlenia biurowego LED jako elementu dekoracyjnego, który podkreśli estetykę wnętrza.

Oświetlenie biurowe LED, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne będzie tworzyło przyjazny klimat w miejscu pracy. Jakość oświetlenia zależy od wielu czynników, m.in. poziomu olśnienia, temperatury barwowej, stopnia odwzorowania barw, równomiernego rozkładu jasności światła itp. Duża liczba parametrów sprawiają, że zaplanowanie odpowiedniego systemu oświetleniowego to trudne i odpowiedzialne zadanie, wymagające pomocy doświadczonych specjalistów. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy i zdecydować się na oświetlenie biurowe od Globus Lighting.

Obecnie powszechna jest opinia, że przyszłość systemów oświetleniowych, zapewniających podążanie w zgodzie z trendami komfortowego oświetlania biura, jest związana z rozwiązaniami wykorzystującymi diody LED, emitujące światło, mimo tego, że jeszcze nie tak dawno diody LED stosowano przede wszystkim w celu uzyskiwania efektów estetycznych na zewnątrz budynków.

oświetlenie led dla biur

Ciągły rozwój dziedziny, jaką jest oświetlenie LED, powoduje, że wielu klientów posiada je w domu, w oświetleniu ulicznym czy w firmach. Niezależnie od tego, w jakiej branży działa nasze przedsiębiorstwo, zawsze można wybrać j odpowiednie oświetlenie LED, które sprawi, że pracownicy będą czuć się lepiej w pracy, a firma zaoszczędzi na energii elektrycznej oraz będzie bardziej ekologiczna.

W dzisiejszych czasach oświetlenie LED nie musi być zamontowane jedynie w suficie. Może być rozmieszczone punktowo, jako element dekoracyjny, który podkreśla estetykę wnętrza. Oświetlenie biurowe LED, zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne będzie tworzyło przyjazny klimat w miejscu pracy, a jest to jedna z głównych przyczyn rozwoju firmy i budowaniu zespołu.

Podsumowanie

Warto więc inwestować w oświetlenie LED w swoim biurze z wielu powodów. Pierwszym z nich jest to, że ogromnie oszczędzamy. Żarówki typu LED są niesamowicie trwałe, ponadto zużywają dużo mniejszą ilość energii niż standardowe oświetlenie.

Poza tym stwarzamy przyjazną i komfortową atmosferę dla nas samych, jak i dla naszych pracowników, co wpływa na ich chęć do pracy, samopoczucie i budowanie zespołu, co niezwykle wpływa na atmosferę w pracy, a także wydajność pracowników. Aby doskonale dobrać oświetlenie do warunków panujących w miejscu pracy, zleć ich zaprojektowanie profesjonalistom, takim jak producent Globus Lighting.