Wszystko o kostce brukowej

Kostka brukowa jest niezwykle popularnym materiałem. Chętnie używa się jej zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Nadaje się do wielu rodzajów nawierzchni. Swą sławę zawdzięcza praktyczności i uniwersalności. Kostka nadaje się do wielu aranżacji przestrzennych, jest przy tym niedroga i łatwa w montażu.

Dlaczego zyskała popularność?

Wystarczy przyjrzeć się otaczającej nas przestrzeni, na pewno dość szybko natrafimy na nawierzchnię zrobioną z kostek brukowych. Dziś materiał ten atakuje nas z każdej strony, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak widocznie wypiera asfalt? Odpowiedź jest prosta, kostka brukowa ma wiele zalet i zastosowań.

Jest to materiał nadzwyczaj wytrzymały, a co za tym idzie praktyczny. Kostka brukowa wszystko zawdzięcza sposobowi produkcji, to dzięki niemu uzyskuje tak pożądaną strukturę. Są one wytwarzane za pomocą procesu wibroprasowania, dzięki temu są odporne na ciężar, tarcie i inne czynniki mechaniczne. Szczycą się także niepodatnością na mróz, dobrze wytrzymują przypływy wody, kostki nie są nasiąkliwe i dość szybko odprowadzają wodę z powierzchni. Ich praktyczny stosunek do wody jest skutkiem specjalnej technologii tak zwanej hydrofobizacji, jest to specjalna metoda obróbki zmniejszająca tendencje do wchłaniania wilgoci.

Ciekawa estetyka

Praktyczność to tylko jedna dość ważna cecha tego materiału. Jest on także estetyczny, świetnie dopasowuje się do różnych kompozycji przestrzennych. Kostka brukowa jest różnorodna, co oznacza, że w sklepach można znaleźć różne jej warianty. Mamy możliwość wybrać kostkę odpowiadającą naszemu zamysłowi, spośród różnych surowców, rozmiarów, kształtów każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego.

Montaż kostki brukowej jest bardzo prosty, nie wymaga on zastosowania mokrych spoiw. Kostki umieszczane są na samym piasku. Nawierzchnie z kostek można zawsze zdemontować, po czym w krótkim czasie doprowadzić ją do stanu pierwotnego. Jest to istotna zaleta dla projektantów przestrzeni publicznej. Tym samym materiał ten pozwala na różne naprawy i przebudowy instalacji znajdujących się pod nawierzchnią, np. instalacji kanalizacyjnej.

Kostka brukowa

Producenci kostek brukowych coraz większą uwagę zwracają na dekoracyjność tego materiału. Współczesne kostki mogą się niesamowicie różnić od tradycyjnie utrwalonego w pamięci modelu. Kostki przyjmują dziś różne kształty i kolory, a nawet bywają uatrakcyjnione dekoracyjnymi domieszkami.

Szerokie zastosowanie kostek

Kostki brukowe używa się do wielu robót. Nadają się one do przestrzeni publicznej, która musi być estetyczna, ale co najważniejsze funkcjonalna. Chętnie sięgają po nią także osoby prywatne. Miasta coraz częściej wykorzystują kostki brukowe do układania placów i deptaków, materiał ten w dużym stopniu ułatwia dbanie o czystość. Nawierzchnię z kostki wystarczy odpowiednie zaimpregnować, wówczas nie pojawią się na niej porosty, mchy czy grzyby.

Już dziś bardzo wiele chodników zrobionych jest właśnie z kostek brukowych. Przyzwyczailiśmy się także do kostkowych dróg rowerowych o kilku barwach. Materiał nadaje się do budowania podjazdów, tych publicznych, jak i domowych. Warto wiedzieć, że grubość kostek powinna być przystosowana do przeznaczenia nawierzchni. Kostki tworzące parkingi dla ciężkich pojazdów np. ciężarówek powinny mieć minimum 8 cm grubości.

Kostki nadają się do tworzenia alejek ogrodowych i przydomowych, mogą być naprawdę gustowne. Często używa się ich także na patio czy taras. Można za ich pomocą kreować różne dekoracyjne wzory, które upiększą dom. Kostki brukowe stały się głównym budulcem parkingów, prześcignęły używany do tej pory asfalt. Coraz częściej materiał ten spotyka się także w halach fabrycznych, magazynach czy rampach.