Jak samodzielnie dbać o laptop?

Laptopy stały się bardzo popularnymi urządzeniami wykorzystywanymi zarówno do pracy, nauki, jak i rozrywki.

Dzięki swojej mobilności dają one bardzo duże możliwości użytkowania praktycznie w każdym miejscu na Ziemi. Niestety również przez swoją mobilność często ulegają one różnego rodzaju awariom. Można ich uniknąć, jednak trzeba wiedzieć jak prawidłowo użytkować laptop oraz jak o niego dbać, aby odwdzięczył się długą i niezawodną pracą.

Wiele osób nie zna zasad, jakimi należy się kierować przy użytkowaniu laptopów, przez co narażone one są na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia mechaniczne, często spowodowane błędami ich użytkowników.

Przegrzewanie laptopa

Przegrzewanie laptopa to bardzo częsta przyczyna różnego rodzaju awarii podzespołów, które często mogą prowadzić do kosztownych napraw lub wymiany elementów na nowe. Przegrzewanie laptopa może być spowodowane awarią wentylacji, jednak często są to inne przyczyny. Jedną z nich jest niewątpliwie niewłaściwe użytkowanie. Laptopy posiadają otwory wentylacyjne, którymi zasysają zimne powietrze z zewnątrz obudowy oraz wydmuchują ciepłe.

Korzystając z laptopa np. w łóżku, możemy blokować te otwory wentylacyjne, co skutkuje ograniczeniem dopływu zimnego powietrza do wnętrza obudowy i przegrzewaniem się laptopa. Również mocno zakurzone wentylatory mogą nie pracować prawidłowo. W takiej sytuacji pomaga czasami wyczyszczenie ich przy pomocy sprężonego powietrza wtłaczanego przez otwory wentylacyjne.

Dbanie o baterię

Elementem, który dość szybko może ulec zużyciu, jest bateria laptopa. Użytkowanie laptopa z baterią, który ciągle jest podłączony do zasilania, a także rozładowywanie baterii do końca, może znacząco przyspieszyć proces jej zużycia a wtedy wymagana będzie jej wymiana na nowy egzemplarz. Aby tego uniknąć, dobrym sposobem jest użytkowanie laptopa na baterii w sytuacji, gdy jest ona naładowana już w 100% oraz pilnowanie, aby nie rozładowała się ona do końca.

Czyszczenie laptopa

W sytuacji, gdy laptop użytkowany jest w wielu różnych miejscach, czasami także na zewnątrz, to jest on narażony na wilgoć, zanieczyszczenia kurzem, pyłami i innymi zabrudzeniami. W takiej sytuacji bardzo ważne jest regularnie dbanie o jego czystość i konserwację. W przypadku zanieczyszczeń zewnętrznych wystarczy regularnie czyścić laptop przy pomocy odpowiednich środków przeznaczonych do tego celu.

Jednak w sytuacji, gdy jest on mocno zabrudzony nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz, niezbędna może okazać się pomoc serwisu laptopów i komputerów, który zajmie się kompleksową konserwacją i czyszczeniem laptopa również wewnątrz. Do samodzielnego czyszczenia laptopa przyda się na pewno sprężone powietrze, płyn do ekranów, szmatka np. z mikrofibry lub ręcznik papierowy. Klawiaturę można odkurzyć przy pomocy odkurzacza oraz odpowiedniej końcówki.

naprawa laptopa

System operacyjny

Dbanie o laptop nie ogranicza się jedynie do przestrzegania zasad użytkowania i regularnego dbania o jego czystość. Aby służył on długo i był niezawodny, warto zadbać także o czystość staremu operacyjnego. Zbyt duża ilość plików na dysku twardym może znacząco spowolnić działanie systemu operacyjnego. Warto więc pozbyć się niepotrzebnych plików lub przenieść je na inny dysk, lub chmurę.

Co jakiś czas należy także przeskanować dysk przy pomocy specjalnego programu antywirusowego, który wykryje i usunie zainfekowane pliki. Utrzymanie odpowiedniego porządku na dysku twardym również pozytywnie wpłynie na działanie systemu. Dostęp do porozrzucanych po całym dysku plików będzie zdecydowanie wolniejszy niż do tych posegregowanych w odpowiednich folderach. Dlatego warto o to zadbać, aby przyspieszyć jego pracę.

Warto także regularnie usuwać różnego rodzaju pliki tymczasowe, cookie itd. przy pomocy specjalnego oprogramowania. Pozwoli to przyspieszyć działanie systemu operacyjnego i udostępni trochę wolnego miejsca na dysku.

Stosowanie się do tych podstawowych rad nie jest trudne, a z pewnością przyniesie wiele korzyści. Regularne dbanie o laptop pod względem jego czystości, zarówno zewnętrznej jak i systemowej, przyczyni się do jego lepszego działania, co będzie szczególnie odczuwalne w przypadku starszych lub mniej wydajnych laptopów. Dbanie o laptop i stosowanie się do zasad nie uchroni go od awarii spowodowanych np. zużyciem podzespołów, ale na pewno pozwoli uniknąć usterek spowodowanych zaniedbaniem i niewłaściwym użytkowaniem.