Jak zabezpieczyć sklep przed kradzieżą?

Prowadzenie własnego sklepu wiąże się ze sporą ilością obowiązków i odpowiednim zadbaniem o to, aby działalność funkcjonowała w prawidłowy sposób.

Niestety prowadząc tego typu firmę handlową, zdarzają się również sytuacje, które nie są przyjemne dla właściciela. Jedną z takich sytuacji jest pewnością kradzież asortymentu sklepu. Niestety tego typu zdarzenia nadal mają miejsce dość często.

Aby się od tego uchronić, sklepy stosują różnego rodzaju rozwiązania, które pozwalają na zabezpieczenie towaru przed kradzieżą. Dzięki rozwojowi technologii obecnie w bardzo skuteczny sposób można zabezpieczyć cały towar w sklepie przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Monitoring wizyjny

Podstawowym systemem poprawiającym bezpieczeństwo w sklepach, ale także w innych miejscach wymagających odpowiedniego zabezpieczenia jest monitoring wizyjny. Jest to jednorazowa inwestycja, przez co jej koszty nie są zbyt duże. Niestety pomimo tego wielu właścicieli sklepów decyduje się na zakup kamer dopiero po tym jak dojdzie do kradzieży w ich sklepie. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zdecydować się na zamontowanie monitoringu wizyjnego już od początku działalności sklepu.

Tego typu system pozwala na bieżąco kontrolować to, co dzieje się na terenie sklepu i podejmować niezbędne kroki w sytuacji gdy zauważymy, że jedna z osób przebywających w sklepie chce dopuścić się kradzieży towaru. Oprócz tego, że system kamer pozwala na obserwowanie na żywo tego, co dzieje się na terenie sklepu, to wszystkie nagrania zostają również zapisane na odpowiednim nośniku danych.

Dzięki temu w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży i nie uda nam się zatrzymać sprawcy na miejscu, zebrane nagrania mogą być dowodem potwierdzającym winę danej osoby. Monitoring wizyjny w wielu przypadkach działa również odstraszająco, ponieważ złodziej, widząc kamery, najczęściej zrezygnuje z kradzieży.

Bramki antykradzieżowe

W sklepach odzieżowych, elektronicznych, obuwniczych i innych tego typu, bardzo często stosuje się również bramki antykradzieżowe. Urządzenia te montowane są przy wyjściu ze sklepu i współdziałają z klipsami umieszczonymi na produktach.

Dzięki temu w sytuacji, gdy klips ten nie zostanie usunięty lub zdezaktywowany, co dzieje się w kasie podczas zakupu, bramki antykradzieżowe zasygnalizują dźwiękowo ten fakt, gdy osoba będzie chciała wyjść ze sklepu z nieopłaconym produktem. Sporą zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie dyskrecja oraz dość niskie koszty instalacji, oraz eksploatacji.

System alarmowy

Oprócz monitoringu, bramek antykradzieżowych i innych tego typu rozwiązań, bardzo dobrym zabezpieczeniem sklepu przed kradzieżą towaru jest również nowoczesny system alarmowy. Współdziała on najczęściej z monitoringiem wizyjnym, przez co pozwala zabezpieczyć asortyment sklepu przed kradzieżą lub zniszczeniem np. poza godzinami otwarcia sklepu.

Ten system może być wyposażony w różnego rodzaju czujniki ruchu, temperatury, czujnik połączony z zamkiem w drzwiach i wiele innych tego typu urządzeń. W sytuacji gdy dojdzie do włamania, czujniki wyślą sygnał do centrali i w ten sposób powiadomią firmę ochroniarską o zaistniałej sytuacji.

Innym rozwiązaniem jest również tak zwany cichy alarm, który najczęściej występuje w formie przycisku, po którego wciśnięciu firma ochroniarska lub inne służby zostają wezwane na miejsce. Alarm tego typu najlepiej spisuje się w sklepach posiadających bardzo drogi asortyment i narażonych np. na napady.

monitoirng wizyjny

Ochrona fizyczna

Różnego rodzaju nowoczesne systemy zabezpieczające i monitoring świetnie sprawdzają się w celu zabezpieczenia asortymentu sklepu przed kradzieżą, jednak ochrona fizyczna nadal jest bardzo skutecznym rozwiązaniem. Obecność ochroniarzy na terenie sklepu może zniechęcić wielu złodziei do kradzieży, a jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, to ochroniarz od razu będzie mógł zareagować, co często pozwala nakryć sprawcę na gorącym uczynku.

Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla sklepów o większej powierzchni i takich, w których dostępne są drogie produkty. Oczywiście praca ochroniarza nie polega jedynie na osobistym patrolowaniu i obserwacji terenu sklepu, ponieważ może on do tego celu wykorzystywać monitoring wizyjny i polegać na sygnałach wysyłanych przez system alarmowy.

Wykwalifikowany i doświadczony ochroniarz w połączeniu z nowoczesną technologią, pozwala zapewnić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa na terenie sklepu i skutecznie uchronić towar od kradzieży.