Zastosowanie drzwi antypanicznych

Ewakuacja z budynku, w którym pojawiło się zagrożenie zdrowia podstawowa czynność, którą należy wykonać w celu uniknięcia potencjalnego zagrożenia. Ewakuacja, zgodnie z obowiązującymi przepisami ma miejsce po wyznaczonych trasach – drogi ewakuacyjne są projektowane przez specjalistów przy uwzględnienie wielu czynników, takich jak rozmieszczenie osób w budynku i ich liczba.

Wydzielenie dróg ewakuacyjnych z budynku to jednak nie koniec. W rękach właściciela bądź zarządcy danego budynku leżą inne formalności, które muszą zostać wykonane. Są to m.in. odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacyjnych oraz wyposażenie ich w niezbędne środki techniczne. To pierwsze sprowadza się do umieszczenia piktogramów w widocznych miejscach. Natomiast środki techniczne to wszelkie elementy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz ułatwienie ewakuacji osobom znajdującym się w budynku. Wpis powstał przy współpracy z firmą MibaR, która specjalizuje się w sprzedaży systemów bezpieczeństwa oraz środków technicznych dla dróg ewakuacyjnych.

Drzwi a drogi ewakuacyjne

W trakcie wyznaczania dróg ewakuacyjnych nie da się pominąć węższych przejść oraz drzwi . Ich obecność na trasie drogi ewakuacyjnej jest czym nieuniknionym, co w momencie wybuchnięcia paniki może przyczynić się do zaistnienia groźnych sytuacji. W celu jak najbezpieczniejszego przeprowadzenia ewakuujących się osób przez drzwi, stosuje się różne środki techniczne. Jest to m.in. zamek przeciwpożarowy, który działa w każdych warunkach i umożliwia otwarcie drzwi nawet przy wysokich temperaturach.

Klamka antypaniczna - MibaR

Drzwi antypaniczne – jak zapanować nad tłumem?

Tłum to z psychologicznego punktu widzenia bardzo ciekawe zjawisko. W momentach kryzysowych osoby będące w tłumie mogą przyczynić się do wzajemnego uszczerbku na zdrowiu. Przykładem jest tragiczna w efekcie panika, która wybuchła wśród uczestników Love Parade w  Duisburgu w 2010 roku – w tunelu prowadzącym na miejsce festiwalu doszło do stratowania kilkuset osób przez innych uczestników, którzy chcieli opuścić tunel, w którym zaczęło brakować powietrza. W efekcie tego incydentu śmierć poniosło 21 osób, a ponad 500 zostało rannych.

Czy można uniknąć takich sytuacji podczas ewakuacji z budynku? W tym celu stosuje się specjalne środki techniczne w postaci klamek i drzwi antypanicznych, które po naciśnięciu ich otwierają się. Nie ma więc potrzeby naciskania klamki, co w trakcie ewakuacji może zostać niewykonane przez tłum. Drzwi antypaniczne dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu można jest bez problemu dopasować do indywidualnych potrzeb projektantów.