Najlepsze systemy grzewcze w 2021 roku

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to jeden z najważniejszych etapów projektowania oraz budowy domu.

To właśnie ten system będzie wpływał bezpośrednio na nasz komfort mieszkania oraz koszty ogrzewania. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać najbardziej opłacalny i wydajny system grzewczy. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się źródła energii odnawialnej. Wpływ na to ma niewątpliwie coraz większe znaczenie ekologii w codziennym życiu.

Świat nieustannie się rozwija, generując coraz to większe ilości gazów cieplarnianych oraz różnego rodzaju związków, które są szkodliwe dla całego środowiska. Szkodząc środowisku, szkodzimy także sobie, dlatego tak ważna jest ekologia w naszym codziennym życiu.

Ogrzewanie paliwem stałym

Jeszcze do niedawna najczęściej wybieranym paliwem stałym wykorzystywanym do ogrzewania domów, był węgiel. Jest to jednak mało ekologiczne paliwem, które aktualnie zostaje wypierane przez nowe, bardziej ekologiczne alternatywy. W 2021 roku dużo osób korzysta z kotłów na paliwa stałe, w których paliwem jest np. pellet lub ekogroszek. Są to paliwa dużo bardziej ekologiczne od tradycyjnego węgla.

Podczas spalania emitują zdecydowanie mniej szkodliwych związków, a jednocześnie są bardzo wydajne. Kotły używane w tym systemie często wyposażone są w automatyczne podajniki, dzięki czemu nie trzeba martwić się, że kocioł dostanie zbyt mało paliwa, ponieważ sam dokłada sobie taką ilość, jaka jest niezbędna do uzyskania określonej temperatury.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe uważane jest za najbardziej ekologiczne źródło konwencjonalnej energii. Dużą zaletą tego systemu ogrzewania jest także to, że jest mało wymagający w obsłudze. Mogą one służyć jednocześnie do ogrzewania domu, a także wody użytkowej. Piece gazowe są bardzo niewielkimi urządzeniami, przez co nie wymagają specjalnych pomieszczeń np. kotłowni. Bez problemu można zamontować je nawet w łazience. Jednak wadą tego rozwiązania może być to, że nie w każdym miejscu w Polsce możliwe jest podłączenie gazu, z powodu niewielkiego pokrycia kraju siecią gazową.

systemy grzewcze

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe to czyste źródło energii, bez sadzy oraz popiołu. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane w miejscach, które nie mają dostępu do sieci gazowej, ale wybór dostawców oleju opałowego jest bardzo duży. Kotły olejowe są także łatwe w obsłudze, a większość pracy odbywa się automatyczne. Wadą tego typu rozwiązania może być spory koszt eksploatacji oraz to ze kocioł olejowy wraz ze zbiornikami wymagają sporej ilości miejsca.

Ogrzewanie za pomocą odnawialnych źródeł energii

Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje bardzo na popularności, głównie za sprawą swojej neutralności dla środowiska oraz tego, że dzięki rozwojowi technologii jest to coraz bardziej opłacalny system. Możliwości w typ przypadku jest bardzo wiele. Pompy ciepła umożliwiają pozyskiwanie energii z gruntu, wody lub powietrza, która następnie wykorzystywana jest do ogrzewania budynku oraz wody. W sezonie letnim pompa ciepła może zapewniać także efektywne chłodzenie.

Kolektory słoneczne również są bardzo popularnym rozwiązaniem. Pozwalają zredukować koszty ogrzewania wody przy pomocy konwencjonalnych źródeł energii. Przy zastosowaniu ogrzewania, które opiera się na energii elektrycznej, znakomitym rozwiązaniem będzie inwestycja w instalację fotowoltaiczną, która zapewni darmową energię elektryczną.

Cały świat idzie coraz bardziej w kierunku ekologii. Dlatego wybierając systemy grzewcze w Krakowie w 2021 roku, warto inwestować w odnawialne źródła energii, które zapewnią czystą i opłacalną energię.