Wybór filamentu do drukarki 3D

Współczesne technologie prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach ułatwiających pracę wielu  firm. Wśród powszechnie używanych sprzętów, w biurach nie może zabraknąć szybkich i nowatorskich drukarek. Istnieją jednak i takie, których możliwości wykraczają poza potrzeby standardowych klientów. Mowa o drukarkach 3D.

Drukarki 3D

By wydrukować trójwymiarowe elementy o dowolnym kształcie i zastosowaniu zaopatrzyć musimy się w specjalne drukarki 3D. Drukarki te, to nowoczesna technologia stosowana wszędzie tam, gdzie konieczne jest stworzenie i zastosowanie potrzebnego prototypu, pojedynczego modelu danego przedmiotu lub nisko seryjnej produkcji. By stworzyć pierwowzór, czyli model stanowiący podstawę do dalszej produkcji koniecznym wydaje się skorzystanie z ich pomocy.

Drukarki 3D – zastosowanie

Swoje zastosowanie drukarki 3D znajdują więc w przemyśle podczas wytwarzaniu części nowych oraz zamiennych, a także w medycynie i stomatologii, gdzie zachodzi potrzeba stworzenia implantów czy narzędzi. Używanie są również w modzie i branży obuwniczej przy pomysłach stworzenia nowej kolekcji ubrań i biżuterii. Elementy przestrzenne w technologii 3D swoje zastosowanie znajdują również w energetyce, architekturze oraz reklamie i marketingu przy tworzeniu logotypów i gadżetów.

Filamenty do drukarek 3D

Sercem drukarek 3D są oczywiście filamenty, a więc materiały służące do tworzenia wydruków 3D.  Jak wiadomo, elementy te wymagają wymiany, ponieważ dochodzi do ich zużycia. Zakup nowego filamentu nie jest jednak prostą sprawą. Zanim podejmiemy decyzję, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim należy zrozumieć, że różne filamenty przeznaczone są do różnego rodzaju wydruków. Mają one przecież różne właściwości, które przekładają się na łatwość ich użycia oraz późniejsze efekty.

Filamenty do drukarek 3D – rodzaje

Po pierwsze, nylon. Znany również jako poliamid, jest popularnym polimerem syntetycznym o wielu zastosowaniach, między innymi przy produkcji żyłek wędkarskich. Po drugie, HIPS. HIPS jest to biodegradowalne tworzywo używane przy produkcji opakować i naczyń, które w późniejszym zastosowaniu mają mieć kontakt z żywnością. Co ważne, nie wykazuje on negatywnych reakcji ludzi i zwierząt, jest więc bezpieczny. Po trzecie, PETG. PETG, czyli materiał poliestrowy o szerokim wachlarzu zastosowań. Przy odpowiednich certyfikatach także do użytku w kuchni i kontakcie z żywnością.

Od jakości filamentów zależy jakość produktu końcowego.

Wśród najpopularniejszych filamentów do drukarek 3D wymienić można jednak ABS i PLA. Znajdziemy je w ofercie wielu internetowych sklepów, takich jak 3D Active. ABS, czyli akrylonitrylo-butadieno-styren stosowany jest głównie w przemyśle, w produkcji sprzętu AGD i sportowego oraz elementów wnętrz. Z kolei PLA, a więc poliaktyd wykorzystywany jest do celów biomedycznych. To z niego korzystają dentyści przy wyrobie implantów dentystycznych i narzędzi. Dzięki niemu powstają również jednorazowe naczynia i opakowania. W swym zastosowaniu jest on także znacznie łatwiejszy  niż wspomniany ABS, nie wymaga bowiem podgrzewanego stołu roboczego.

Filamenty do drukarek 3D – wybór

Filamenty do drukarek 3D odznaczają się szeroką gamą kolorystyczną. Do wyboru mamy tu kolor niebieski, czerwony, zielony, biały i wiele, wiele innych. Jednak przy wyborze odpowiedniego filamentu do drukarki 3D pod uwagę należy wziąć nie tylko wspomniane wyżej właściwości czy kolor, ale również cenę. Wybierając odpowiedni dla naszej drukarki filament, nie sposób jej bowiem nie zauważyć. Wielu ekspertów radzi, by przy wyborze stawiać jednak na jakość. Możemy bowiem zamówić więcej za mniej, ale taki wybór, to prawie pewne rozczarowanie.


Szeroki wybór drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych znaleźć można w sklepie 3D Office <<<