Jak radzić sobie z korozją w instalacji CO?

Korozja jest zjawiskiem powszechnie zachodzącym w instalacji centralnego ogrzewania. Jak wiemy, cały mechanizm opiera się na przepływie wody, która w kontakcie z różnymi metalami przyczynia się do powstawania korozji. Rdza prowadzi do osłabienia konstrukcji oraz przyczynia się do powstawania awarii oraz przecieków w instalacji.

W przypadku instalacji grzewczych, mamy do czynienia z dwoma podstawowymi rodzajami korozji: chemiczną oraz elektrochemiczną.

Ta pierwsza polega na utlenianiu się metalu i ma miejsce na całej powierzchni instalacji, która ma styczność z wodą.  W zależności od panujących warunków, proces korozji może zachodzić szybciej lub wolniej. Kluczowymi czynnikami są temperatura, wilgotność oraz skład chemiczny wody.

Wpływ korozji na CO

Korozja chemiczna nie ma dużego wpływu na małe instalacje grzewcze, które są powszechnie montowane w polskich domach – po kilku miesiącach przeważnie następuje odgazowanie. Zdarza się również, że instalacja jest szczelna i nie trzeba uzupełniać w jej wody. W tym przypadku w środku gromadzą się małe ilości tlenu, które nie powodują dużej korozji.

Drugim rodzajem korozji jest korozja elektrochemiczna, która zachodzi pomiędzy dwoma metalami  – tworzy się tzw. ogniwo elektrochemiczne, przyczyniające się do rozpuszczania metalu o bardziej ujemnym potencjale. Dla przykładu: miedź przyczynia się do rozpuszczania żelaza, więc nie powinno stosować się tych metali w jednej instalacji.

Co robić, aby zapobiec korozji?

Kluczowym czynnikiem, który często pomijany jest przez użytkowników centralnego ogrzewania, jest rodzaj wody, którą wypełniana jest instalacja. Jak wiemy, skład chemiczny wody w naszych kranach jest różny i nie w każdym miejscu woda pitna nada się do używania w instalacjach grzewczych. Jeżeli w instalacji znajduje się woda o niewłaściwym składzie chemicznym, to bardzo szybko prowadzi ona do uszkodzenia instalacji grzewczej. Po paru miesiącach mogą pojawiać się pierwsze objawy problemów z przepływem wody grzejnej. Przeważnie ograniczony przepływ ma miejsce w okolicach zaworów oraz filtrów kotła.

Hydrotherm - A. Zgórecki

Woda z kranu nie zawsze nadaje się do napełnienia instalacji CO.

Jak sprawdzić, czy awaria instalacji ma związek z postępującą korozję elektrochemiczną? Po wyjęciu filtra, powinna na nim osadzić się czarna maź, będąca efektem utleniania stali. Uwodniony tlenek żelaza powstaje, jeżeli w wodzie znajduje się duże stężenie tlenu oraz obecne są jony agresywne, które przyśpieszają i determinują powstawanie rdzy.

Jak radzić sobie z korozją? W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność naszej instalacji. Ubytki wody uzupełniane są kolejnymi porcjami, przez co wprowadzane są kolejne dawki tlenu oraz jonów agresywnych.

Warto również sprawdzić rozszerzalność rur grzewczych – jeżeli są one zbyt wąskie, to nadmiar wody jest usuwany z obiegu przez zawór bezpieczeństwa, po czym następuje jej automatyczne uzupełnienie. Skład uzupełnianej wody jest często bogaty w tlen, co przyczynia się do korozji.