Jak działa kocioł kondensacyjny?
Ogrzewanie gazowe staje się bardzo konkurencyjne – zarówno pod względem technologicznym, jak i finansowym. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera instalację gazową, rezygnując z tradycyjnej, zasilanej węglem. Ogrzewanie domu gazem niesie za sobą wiele zalet, a na rynku cały czas pojawiają się nowe produkty oraz piece, które zapewniają większą sprawność oraz minimalizację kosztów eksploatacyjnych. W raz z rozwojem technologii, maleją również ceny produktów, dzięki czemu stają się one bardziej dostępne. W ostatnim czasie na polskim rynku pojawiły się piece kondensacyjne, które na chwilę obecną gwarantują najmniejsze zużycie gazu. Na jakich zasadach działa ta konstrukcja? Postaramy się przybliżyć Państwu specyfikację tego mechanizmu w tym artykule.
Kondensacja pary wodnej
Aby dobrze zrozumieć działanie kotła kondensacyjnego, należy zapoznać się z prawami fizyki dotyczącymi zmiany stanu skupienia cieczy. Aby zamienić wodę w stanie ciekłym w parę wodną, należy dostarczyć odpowiedniej ilości energii. Energia tej jest możliwa do odzyskania, a następuje to w momencie skraplania się pary wodnej – wtedy to pobrana wcześniej energia zwracana jest otoczeniu.
Kondensacja a budowa pieca
Nowoczesne piece wykorzystują zjawisko kondensacji poprzez pobieranie oddawanej energii. Są to konstrukcje o wiele bardziej zaawansowane technologicznie, niż w przypadku pieców tradycyjnych. Tradycyjne piece gazowe wykazują sprawność na poziomie 90%, natomiast kondensacyjne osiągają wskaźnik na poziomie prawie 100%. Czy warto zapłacić więcej dla tak małej różnicy? Okazuje się, że tak! Mimo, iż różnica wydaję się niewielka, to w skali roku oszczędza się sporo surowca.
Jeszcze do niedawna stworzenie pieca kondensacyjnego było bardzo kosztowne, więc produkty tego typy nie były przeważnie wypuszczane do seryjnej produkcji. Obecnie sytuacja na rynku kotłów uległa zmianie i w stosunkowo niskiej cenie można zakupić nieduży piec kondensacyjny.
Coraz więcej klientów decyduje się na zamontowanie nowoczesnej instalacji grzewczej z piecem kondensacyjnym. Jest to dobre rozwiązanie również dla osób, które decydują się na zbiornik z ciekłym gazem.”
– tak na temat obecnego trendu wypowiada się jeden z pracowników firmy Wojar, która w branży grzewczej działa od prawie 20 lat i oferuje m.in. zbiorniki na gaz.
Cena kotła kondensacyjnego
Czy zatem warto pomyśleć nad zakupem nowoczesnego kotła? Inwestycja powinna zwrócić się po ok. 5 latach – w takim czasie, ogrzewając dom gazem, uda nam się zaoszczędzić kwotę 4,5 tysiąca złotych. Taka jest średnia rynkowa różnica w cenie między kotłem kondensacyjnym, a tradycyjnym. Patrząc na naszą inwestycję długofalowo, opłaca się zainwestować w tą technologię. Prędzej czy później, zacznie ona na siebie zarabiać.