Endoskopowa operacja kręgosłupa – technologie w medycynie

Endoskopowa operacja kręgosłupa ( „endospine”) to metoda polegająca na endoskopowym usunięciu jadra miażdżystego w lędźwiowej części kręgosłupa. Zabiegi z wykorzystaniem tej właśnie metody są w Polsce mniej popularne , niż w krajach Europy Zachodniej, choć obserwuje się znaczne zainteresowanie pacjentów tego typu operacjami.

Kiedy pacjent kwalifikuje się do zabiegu endoskopowego?

Zazwyczaj pacjent skarżący się na uporczywe bóle kręgosłupa najpierw korzysta z bardziej tradycyjnych metod leczenia. I słusznie. Często bowiem zmiana trybu życia z pasywnego na bardziej aktywny, zmiana przyzwyczajeń związanych np. z zachowaniem prawidłowej postawy czy nabycie umiejętności niwelowania stresu połączone z odpowiednio dobraną farmakoterapią przynoszą ulgę.

Jeśli jednak ból utrzymuje się nadal i w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, a zachowawcze leczenie przynosi minimalną ulgę, często zapada decyzja o operacji. Należy jednak zaznaczyć, że częściej do zabiegu kwalifikowane są osoby młode.

Jak wygląda operacja endoskopowa kręgosłupa?

Wykorzystanie endoskopu

Źródło: wikimedia.org

Podobnie , jak przypadku klasycznego zabiegu, znieczulony pacjent cierpiący na bóle kręgosłupa leży na brzuchu. Po wykonaniu (z użyciem promieni rentgenowskich) rozpoznania newralgicznego miejsca, na skórze pacjenta wykonuje się nacięcia o długości kilku milimetrów, a następnie do kręgosłupa wprowadzany jest wysokospecjalistyczny sprzęt endoskopowy (endoskop wyposażony w kamerę i źródło światła), za pomocą którego usuwana jest przepuklina dyskowa. Następnie, po wyjęciu endoskopu, na ranę zakładany jest szew i oczywiście opatrunek.

Ponieważ całość jest monitorowana , a pole operacyjne jest powiększone około 20 krotnie i dobrze oświetlone, zabieg jest wykonywany szybki i bardzo precyzyjnie, wymaga jednak dużego doświadczenia ze strony operatora. Całość trwa około godziny.

Pacjent wraca do formy o wiele szybciej, niż w przypadku , gdy poddał się operacji wykonywanej metodą tradycyjną ( tzw. otwartą), zazwyczaj może wrócić do domu po około 3- 4 dniach od zabiegu. Po kilku miesiącach zazwyczaj następuje powrót do pełnej sprawności ruchowej i aktywności zawodowej (źródło informacji: http://kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/neurochirurgia,480.htm?)


Jakie są zalety operacji endoskopowej?

– mała inwazyjność zabiegu;
– brak rozległych blizn pooperacyjnych;
– mała utrata krwi w porównaniu do operacji tradycyjnej;
– zminimalizowane ryzyko pojawienia się porażeń lub niedowładów;
– szybki powrót pacjenta do sprawności ruchowej (można chodzić już po około 4 godzin od zabiegu);
– pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu.

Jakie są wady operacji endoskopowej?
– wysoki koszt zabiegu (są to najczęściej zabiegi wykonywane prywatnie);
– każda ingerencja w organizm niesie ze sobą ryzyko powikłań

Czy warto zatem poddać się takiej operacji?
Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa, z którym nie radzą sobie środki przeciwbólowe, fizjoterapeuci czy masażyści bądź zmiana trybu życia, operacja wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Współczesne zabiegi chirurgiczne w obrębie kręgosłupa są o wiele mniej inwazyjne niż kilkanaście lat temu, krótszy jest czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji.

Po udanym zabiegu nie zapomnijcie o wizycie u fizjoterapeuty w sprawie:
Terapia manualna kręgosłupa